Opis
Krzyż pokutny w Rogoźnej jest klasycznym obiektem tego rodzaju, jakich wiele na Śląsku. Do dzisiaj niestety nie przetrwała znajdujące się na nim odwzorowanie narzędzia zbrodni.
Obiekt w Rogoźnej jest klasycznym krzyżem pokutnym w stylu łacińskim, wykutym z jednolitej bryły piaskowca. Zatarty jest wizerunek narzędzia zbrodni, jaki często znaczyli zabójcy na podobnych dowodach swojego przestępstwa. Wśród mieszkańców Rogoźnej krąży legenda o tym, jakoby zbrodniarz po zabójstwie, odbył pielgrzymkę pokutną z tym właśnie wykutym przez siebie krzyżem i padł pod jego ciężarem w okolicy, gdzie aktualnie stoi.
Źródło: jaktrafic.org/peuk.fiiz.pl
Historia
Krzyż został odnaleziony w 1985 roku przez właścicieli, podczas remontu domu i zagospodarowania ogrodu. Został on bezmyślnie zakopany w 1970 roku podczas poszerzania drogi. Krzyż znajduje się zaraz za płotem.
Obiekty takie wykuwane z jednego bloku kamienia stawiano w średniowieczu głównie na terenie Śląska. Krzyż pokutny wykuwał i stawiał sprawca zabójstwa w miejscu zbrodni jako jeden z elementów kary. Oprócz tego rodzinie zabitego ofiarowywał tzw. nawiązkę, czyli zadośćuczynienie finansowe.
Źródło: jaktrafic.org/peuk.fiiz.pl
Uwagi
Krzyż znajduje się na samym końcu ścieżki, wiodącej przez środek cmentarza.