Opis
Kapliczka stojąca na skrzyżowaniu ulic Murarskiej i Bramkowej, w sercu historycznego centrum miasta. Wykonana z surowej cegły, ozdobiona została elementami stylu neogotyckiego. Wewnątrz kapliczki stoi XVII-wieczna drewniana figura św. Jana Nepomucena, która pierwotnie stała na Rynku. Wokół kapliczki rosną trzy okazałe, ponad stuletnie lipy.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Plac, przy którym zbiegają się obie ulice, jeszcze przed nadaniem Żorom praw miejskich stanowił centrum dawnej osady żorskiej. Na środku placu, aż do roku 1806, stał drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynię kilkakrotnie trawił pożar, ostatni raz w roku 1807. W 1884 roku mieszkańcy wystawili w tym miejscu kapliczkę.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Ciekawostki
Jan Nepomucen jest jednym z najbardziej znanych świętych na Śląsku i w Czechach. Jego masowy kult zrodził się w wieku XVII, gdy tereny te były poddawane ponownej katolicyzacji w wyniku przegranej przez czeskich i śląskich protestantów wojny religijnej. Praktycznie w każdej większej miejscowości na tych obszarach znajduje się przynajmniej jedna figura tego świętego. Jan Nepomucen poniósł śmierć w roku 1397 w Pradze (śmierć ta została uznana przez Kościół za męczeńską). Zamordowany został z polecenia króla Wacława IV za, jak głosi wersja kościelna, odmowę zdradzenia tajemnicy spowiedzi. Król rzekomo chciał dowiedzieć się z kim zdradza go małżonka. W rzeczywistości Jan Nepomucen był ofiarą sporu politycznego między Wacławem IV a biskupem Ołomuńca. Król zabił go, ponieważ był bliskim współpracownikiem biskupa.
Źródło: peuk.fiiz.pl