Opis
Początek doliny Wiercicy to okolice Ostrężnika, jednak tamtejsze źródło ma charakter okresowy. Kompleks źródliskowy Zygmunta i Elżbiety znajdujący się w Rezerwacie Parkowe, w odległości około1,5 km od Ostręznika, ma wypływ wody o stałym charakterze. Jest to największy system wywierzyskowy (typ źródła o silnym wypływie) na obszarze zlewni Wiercicy. Wywierzyska wyrzucają tu około 30 litrów wody na sekundę.
Wypływające z kilkunastu szczelin potoki są dodatkowo zasilanie licznymi źródłami. Źródła mają charakter szczelinowo-krasowy. Określane jako źródła spływowe, związane wyłącznie z wapieniami skalistymi.
Nazwę źródłom nadał Zygmunt Krasiński na cześć swego syna Zygmunta. Niedaleko, jakieś 200 m na południowy zachód, biją Źródła Elżbiety, mniej efektowne, nazwane imieniem żony poety i jego przedwcześnie zmarłej córki.
Źródło Zygmunta (na polanie z ławkami) posiada piaszczyste dno i na długości 500 m tworzy kilka meandrów.
W jego zakolach introdukowano endemiczną roślinę – Warzuchę Polską ( gatunek introdukowany – gatunek sztucznie wprowadzony na obszar niebędący jego naturalnym areałem ).
Źródło Elżbiety ma dno kamieniste i jest nieznacznie głębsze. Żyje tu maleńki ślimak – Źródlarka Karpacka. Jest to relikt polodowcowy.
W miejscu połączenia wód z obu tych źródeł rzeka Wiercica stanowi ciek o szerokości 10 metrów, a jej głębokość miejscami osiąga 2 metry.
Woda z tych źródeł jest bardzo czysta i najlepszej jakości ma klasę I a. Woda ma temp temperaturę 9-11 stopni. Wskaźnikiem czystości jest występujący tutaj relikt epoki lodowcowej – Kiełż Zdrojowy i ślimak Źródlarka Karpacka. Woda ze źródeł nadaje się do picia. Wielu turystów przybywa tu z pojemnikami, aby zaczerpnąć jurajskiej wody.
Źódło: peuk.fiiz.pl
Uwagi
Źródła Zygmunta i Elżbiety usytuowane są tuż obok szosy 793 prowadzącej ze Złotego Potoku do Żarek, ok. 2 km od Złotego Potoku, 1,6 km przed Ostrężnikiem. Źródła są blisko drogi, w pobliżu szlaku zielonego.