Opis
Obok Szkoły Podstaowej w Zborowskiej zgromadzono kilka dawnych słupów granicznych z okresu lat dwudziestych XX wieku. Dodatową atrakcją tego miejsca jest Dąb Niepodległości posadzony przez uczniów w 100-lecie odzyskania niepodległości.
Źródło: ekomuzea.pl
Historia
Gmina Ciasna leży na wschód od rzeki Liswarty, która przez ponad sześć wieków była granicą między Śląskiem a resztą Polski. Stan taki trwał do początku lat dwudziestych XX w. Część Górnego Śląska przyznano wtedy Polsce a przez teren gminy wytyczono granicę polsko-niemiecką.
Pozostałością po niej są budynki mieszkalne pograniczników niemieckich w Zborowskiem przy ul. Polnej oraz w Ciasnej-Pietruchowe, a także słupy graniczne stojące obecnie obok szkoły w Zborowskiem. Jest na nich napis P i D - Polska, Niemcy. Najciekawszym jest jednak (obecnie niedostępny) granitowy obelisk upamiętniający podpisanie traktatu wersalskiego kończącego I wojnę światową z napisem VERSAILLES 28. 06. 1919 r .
Źródło: ekomuzea.pl
Uwagi
Zabytkowy budynek fajczarni można zobaczyć jedynie z zewnątrz. Małą kolekcję tablic, z ponad 300 egzemplarzami fajek wyprodukowanych w Zborowskiem, można zobaczyć w tutejszej szkole podstawowej, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (nr tel. 34 353 50 87).