Opis
Rok 1382 i podróż Władysława Opolczyka do Częstochowy to początek tego źródełka i prapoczątek Leśniowa. Miejscowa ludność kocha te legendę , a pielgrzymi chętnie ją powtarzają. Leśniowskie źródełko płynie dla wszystkich, także dla tych, którzy się jeszcze nie urodzili…
Tylko ten, kto choć raz w życiu strudzony po długiej wędrówce mógł pochylić się nad strużką wody, wie, czym jest dla wyschniętych warg jej smak, rześki chłód i jaką przynosi ulgę. Źródło jest wszędzie tam, gdzie zaczyna się jakikolwiek cud istnienia. Mówić, więc można o źródle mocy, radości, miłości! Są źródła wartkie, szumiące i maleńkie źródełka, których wypatrywać trzeba z uwagą, by w pędzie naszego życia nie minąć ich i nie przeoczyć.
Leśniowska Madonno, która wspomagasz nas swą miłością i mądrością wstaw się za nami do swojego Syna, który sam jest Źródłem Wody Żywej, byśmy idąc do Niego wciąż pod górę i ciągle pod prąd, nie zniechęcali się i w drodze nie ustali.
W miejscu, gdzie według legendy wytrysnęło źródełko, znajduje się dzisiaj kaplica p.w. Matki Bożej Anielskiej. Powstała ona jako wotum dziękczynne za obecność Matki Bożej w Leśniowie, a także za 2000 lat chrześcijaństwa. Zbudowana jest na planie elipsy. Wieńczy ją niewielka wieżyczka na sygnaturce. Wewnątrz znajduje się ołtarz przedstawiający Matkę Boża Leśniowską, adorowaną przez Anioły, które nakładają Jej oraz Dzieciątku korony. Ze źródełka wypływa mały potok Leśniówka, przepływający łagodnie u stóp Sanktuarium.
Źródlana woda jest wyjątkowym znakiem. Symbolem czystości pragnienia i mądrości. Bóg za wstawiennictwem Maryi działa w tym kto, z wiarą i nadzieją czerpie ze źródła.
Źródło: lesniow.pl