Opis
Postument: Podstawa i cokół na planie krzyża (z lekko wysuniętą środkową częścią). Rozłożysta podstawa na grubej stopce. Podstawa nakryta masywną płytą o łamanym, esowatym profilu. Front cokołu zdobiony profilowanymi płycinami. Płycina w środkowej części cokołu zwieńczona trójlistnym ostrym łukiem. Wąskie płyciny w bocznych częściach cokołu zwieńczone ostrymi łukami. W środkowej płycinie nazwisko fundatora [Franc Gburek] i data 1888. Na tylnej ścianie cokołu dedykacja: Na pamiątkę jego zmarłych synów Walentego i Jana córki Zofii żony Agnieszki i całej familii. N. o. w. p
. Boczne części cokołu w formie filarków, są niższe i zwieńczone podciętym, daszkowym gzymsem. Środkowa część zwieńczona lekko podciętym gzymsem formowanym schodkowo z bocznymi daszkami. Ponad płyciną cokół zdobiony kwiatowym ornamentem i rzeźbionymi latarenkami na gałkach.
Figury: Na bocznych filarkach dwie figury. Przy lewym boku krzyża Matka Boża zapatrzona w dal, z dłońmi splecionymi na brzuchu. Z drugiej strony św. Jan Ewangelista lekko pochylony, skupiony w modlitwie.
Krzyż: Dolna część krzyża, pogrubiona, tworzy stopkę zwieńczoną daszkowym gzymsem. Krzyż wysmukły, z ramionami zakończonymi strzałkowo. Na krzyżu mała figurka Chrystusa z zaciśniętymi dłońmi.
Otoczenie: Krzyż stoi na terenie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, przy murze w pobliżu bramy.
Źródło: przydrozne.eu