Drewniany kościół ewangelicko-augsburski w Zabrzu
A/378/12 z dnia 7.05.2012
Opis
Mikulczyce wzmiankowane były już na początku XIV w. jako Mikulczicz oraz, następnie, jako Niculticz. Długo były samodzielną wsią, aż w latach 50-tych XX w. stały się dzielnicą Zabrza. Rozwój przemysłowy nastąpił wraz z przejęciem miejscowości przez rodzinę von Donnersmarck w pierwszej połowie XIX w. Drewniany kościół ewangelicki został postawiony w niespełna dwa miesiące w 1937 r., przy zastosowaniu ekologicznych rozwiązań skandynawskich.
Nabożeństwa luterańskie w Mikulczycach, stanowiących obecnie dzielnicę Zabrza, odprawiać zaczęto w roku 1922 w sali przedszkola huty Donnersmarck. Tutejszy kościół ewangelicki zbudowany został natomiast w roku 1937, w niespełna dwa miesiące, na terenie zakupionym wcześniej od hrabiego Henckela von Donnensmarcka. Obiekt oddano do użytku w czerwcu tego roku. Projekt budowy powstał w pracowni architektonicznej Kurta Nietzschego. Kościół postawiła firma „Christoph und Unmack” z Niesky na Łużycach, zajmująca się budową obiektów drewnianych z prefabrykatów. Grunt pod budowę utwardzono żużlem. Oszczędny w swej formie kościół posiada wymiary 17 na 10 m. Przy jego budowie zastosowano ekologiczne rozwiązania skandynawskie. Powietrze, które znajduje się pomiędzy dwiema warstwami desek ściennych, pełni rolę termicznego izolatora. Wewnętrzne ściany wyłożono płytami ze sprasowanych odpadów z obróbki drewna. Jednonawowy ten obiekt, z prezbiterium, zakrystią oraz niewielką dzwonnicą, posiada skromny wystrój. Składają się nań krucyfiks w ołtarzu (będący dziełem Wilhelma Chludeka), chrzcielnica, ambona i organy. Niewielki dzwon, który ewangelikom z Zabrza podarowany został przez cesarza Wilhelma I, stanowi pruską zdobycz wojenną na Francuzach (wykonany został w 1774 r. dla jednego z francuskich zamków). Po II wojnie przez pewien czas świątynię użytkowali katolicy, po czym powróciła do luteranów w 1952 r. Obecnie jest ona kościołem filialnym parafii ewangelickiej w Zabrzu. Obiekt znajduje się przy ul. Brygadzistów, w pobliżu skrzyżowania z ul. Tarnopolską - stanowiącą główną arterię Mikulczyc. Identyczny obiekt zafundowali sobie ewangelicy z bytomskiej dzielnicy Bobrek (obecnie zdewastowany). Mikulczycki kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Źródło: slaskie.travel
Historia
Plany wybudowania świątyni luterańskiej w Mikulczycach powstały już w 1930 roku, ale z powodu braku środków finansowych nie zostały one zrealizowane. Projekt został zrealizowany siedem lat później, kiedy w ciągu niespełna dwóch miesięcy została wybudowana do dziś istniejąca budowla. Tak więc od 1937 roku luteranie z Mikulczyc dysponowali świątynią, która była i jest do dnia dzisiejszego filiałem parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zabrzu. Świątynię zaprojektowała i wykonała firma Christoph und Unmack z miasta Niska. Firma ta budowała drewniane, proste i funkcjonalne budynki, takie jak kościoły, domy mieszkalne, baraki. Zaletą takiej technologii był bardzo szybki czas budowy oraz niski koszt wykonania. Kościół w Mikulczycach, po II wojnie światowej, został przejęty przez katolików, następnie został odzyskany w 1952 roku. W latach 2001–2002 świątynia została wyremontowana (wymieniono dach, okna, wzmocniono fundamenty i przebudowano schody wejściowe).
Źródło: wikipedia.pl