Punkt oporu "Bobrowniki" - 25. Schron bojowy
Opis
Znajdując się przy tamie na zbiorniku Kozłowa Góra, kierujemy się drogą na Wymysłów. Po wyjechaniu z drogi biegnącej po grobli przy tamie, zaraz po lewej stronie zauważamy schron. Znajduje się on przy ul. Leśnej i jest doskonale widoczny, nie jest zarośnięty krzakami, ani zasłonięty żadnymi zabudowaniami.
Dane techniczne
Schron przeznaczony dla dwóch stanowisk na ckmy Browning wz. 30 (jeden umieszczony a płytą pancerną). Do obrony bezpośredniej oraz uzupełnienia sektorów ognia mogły służyć ręczne karabiny maszynowe Browning wz. 28, do strzelania przez strzelnice z uchylnymi zamknięciami.
Przy obu głównych stanowiskach ckm znajdują się dwie nisze zamykane stalowymi drzwiczkami. Mniejsza z nich to zrzutnia granatów, w któej rura skierowana jest pod kątem w dół, a jej wylot znajduje się tuż nad powierzchnią gruntu. Większa nisza zawiera rurę skierowaną pod kątem w górę - służyła do wystrzeliwania rakiet sygnalizacyjnych, a także rurę skierowaną pod kątem w dół - służyła do wyrzucania na zewnątrz schronu zużytych ładunków.
Na zdjęciach widoczne są fragmenty istniejących do dzisiaj zawiasów na stalowe drzwiczki.
Historia
Schron został wybudowany w 1938 roku i znajduje się w miejscowości Wymysłów. Wchodzi on w skład pozycji zwanej Pozycją polową "Kozłowa Góra", która jest częścią linii umocnień z II Wojny Światowej o nazwie Obszar Warowny Śląsk.
Głównym zadaniem schronu była bezpośrednia obrona tamy oraz drogi biegnącej po grobli przy zbiorniku wodnym Kozłowa Góra. Schron jest zachowany w średnim stanie, widoczne są pęknięcia betonu, a większość wyposażenia została wyniesiona lub zniszczona.
Schron prawdopodobnie zamaskowany był ceglanymi i drewnianymi wykończeniami, przez co miał imitować zwykły budynek mieszkalny.
Źródło: M. Sindera, Odcinek od Przeczyc (...) do Wymysłowa [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 52-57