Drewniany kościół pw. św. Walentego w Woźnikach
414/60 z 15.03.1960 oraz 99/78 z 15.03.1978
Opis
Woźniki to miasto leżące w powiecie lublinieckim. Do jego zabytków należy m.in. kościół św. Walentego. Jest to drewniany budynek o konstrukcji zrębowej, z barokowym wyposażeniem. W wieku XIX w Woźnikach mieszkał u swej córki i zmarł Józef Lompa, śląski poeta i krzewiciel polskiej świadomości narodowej, który założył tu bibliotekę publiczną. Lompa jest pochowany na cmentarzu przy kościele św. Walentego. Znajdują się tu także groby powstańców śląskich.
Dokładne początki woźnickiego kościoła św. Walentego, wzniesionego na tzw. Staromieściu, są trudne do określenia. Najstarsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1490 r., choć wiemy również, iż tutejsza parafia istniała już w wieku XIII. Woźniki są bowiem wymieniane w 1206 r. w dokumencie ówczesnego biskupa krakowskiego, Fulki. Dzisiejsza świątynia wzniesiona została w roku 1696. W XVIII w. była rozbudowywana. Generalnego remontu dokonano w 1901 r. Obiekt pełni obecnie przede wszystkim funkcję kościoła przycmentarnego. Drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej wzniesiona została na planie prostokąta. Od strony zachodniej do nawy przylega przedsionek z wieżyczką, która zwieńczona jest baniastym hełmem nakrytym gontem. Gont pokrywa także dach budowli. Wewnątrz, na ścianach prezbiterium, podziwu godne są polichromie przedstawiające sceny z życia Chrystusa, zaś pod parapetem chóru wizerunki świętych Piotra, Walentego oraz Pawła. W ołtarzu głównym znajduje się obraz ze św. Walentym. Św. Walenty, żyjący w III w. biskup Terni koło Rzymu, znany jest przede wszystkim jako patron miłości i zakochanych. Jak możemy wyczytać, udzielił on chrześcijańskiej parze ślubu mimo zakazu urzędników rzymskich. Ponieważ uleczyć miał chorego na padaczkę, jest też patronem nerwowo chorych, dobrej śmierci, a zwracano się do niego także w czasie niedostatku, chorób i rozmaitych nieszczęść. Na cmentarzu obok kościoła św. Walentego pochowani są m.in. powstańcy śląscy. Znajduje się tutaj również grób Józefa Lompy (1797-1863) śląskiego działacza, poety, publicysty, pioniera oświaty ludowej oraz etnografii, a przede wszystkim prekursora polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku.
Źródło: slaskie.travel
Historia
Kościół drewniany w Woźnikach wzmiankowany jest już w 1490 r. W 1696 r., na miejscu wcześniejszego kościoła, wybudowano nowy, którego fundatorami byli mieszczanie z Woźnik. Po wybudowaniu przy rynku w Woźnikach nowego murowanego kościoła, drewniany kościół stał się kaplicą. W 1702 r. do kościoła dobudowano kruchtę. Po pożarze miasta w 1789 r., do 1813 r. pełnił funkcje kościoła parafialnego, potem kościoła cmentarnego. W 1901 r. Oskar Kowalewski ozdobił wnętrze kościoła dekoracją malarską o motywach ornamentalnych i figuralnych. W tym okresie również wymieniono ołtarz św. Walentego. Od 2000 r. w kościele trwają prace remontowo-konserwatorskie (remont dachu z wymianą gontów, wymiana podłogi, odnowienie polichromii i ołtarza).
Źródło: wikipedia.pl