Opis
Kaplica znajduje się na skrzyżowaniu ulic Bogumińskiej z przedłużeniem ulicy Wiejskiej, jadąc w kierunku Turzy Śląskiej, Chałupek, DK 78.
Kaplica została ufundowana przez rodzinę Goldmannów w latach 20. XX wieku, jako wotum wdzięczności za powrót do zdrowia, ciężko chorej pani Hildegardy Goldmannowej, żony własciciela miejscowej cegielni, Henryka Goldmanna.
Kaplica jest zbudowana z cegły, otynkowana, na planie półokręgu, od frontu zamkniętego trzema bokami, przekryta dachem wielopołaciowym, na którego styku kalenic, osadzono niewysoką wieżyczkę na sygnaturkę, zwieńczoną płaskim daszkiem hełmowym. W elewacji frontowej widoczny otwór drzwiowy zostal zwieńczony półokrągłym łukiem, w którym osadzono dwuskrzydłowe drzwi, przeszklone na ok. 80 % swojej powierzchni, podzielonej małymi polami. Nad otworem drzwiowym widoczny jest nieduży naczółek, pod którym widać krzyż, wykonany prawdopodobnie w tynku. W elewacjach bocznych wykonano otwory okienne zwieńczone półokrągłymi łukami, opartymi na małych “gurtach”. Stolarka okienna posiada małe okienka z tzw. “efektem szronowym”, podzielone na 11 pól.
Wewnątrz na ołtarzu w centralnej jego części widoczna jest figura Najświętszej Maryi Panny ze złożonymi do modlitwy dłońmi, znajdująca się w drewnianej “bruździe” ozdobionej żarówkami, które wieczorem oświetlają figurę. Przed figurą Najświętszej Maryi Panny po lewej stronie stoi figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką kaplicy, a jednocześnie jest patronką m. in. misji. Po prawej stronie drewnianej bruzdy, stoi mała figurka św. Antoniego z Dzieciątkiem, a na lewej ścianie kaplicy wisi obrazek z wizerunkiem jej patronki.
Źródło: polskaniezwykla.pl