Opis
Położone na wysokości 957 m n.p.m. w paśmie Czantorii. Dojście z przystanku PKS w Wiśle-Łabajowie zielonym szlakiem ok. 1 h. Do dyspozycji turystów liczne znakowane szlaki turystyczne polskie i czeskie. Możliwość uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej, oraz narciarstwa zjazdowego - dzięki działającym przy schronisku wyciągom.
Do dyspozycji turystów jest:
- świetlica
- przechowalnia bagażu
Informacje dodatkowe:
- TV SAT
- zwierzęta domowe mile widziane
Wyposażenie:
- Gastronomia: jadalnia, bufet
- Sanitariaty: WC, umywalki, prysznice
- Sanitariaty są: ogólnie dostępne w tym samym budynku
Zarządca: Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty" Sp. z o.o. w Nowym Sączu
Źródło: pttk.pl
Historia
Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m. npm.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę Polsko - Czeską. Wspomniane pasmo jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego,
a jego zakończeniem jest masyw Tułu. Jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim,
o którego budowie zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r. Wielokrotnie modernizowane, doczekało się gruntownego remontu w latach 60-tych i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.
Źródło: stozek.com.pl