Opis
Muzeum „Zbiory Marii Skalickiej” jest oddziałem Muzeum Ustrońskiego i mieści się w Ustroniu Brzegach, przy ul. 3 Maja 68. Maria Skalicka aktem darowizny przekazała swój dom rodzinny, ogródek i dorobek kolekcjonerski całego życia na cele muzealne. Od sierpnia 1993 roku funkcjonuje tutaj muzeum biograficzne jej imienia, które ma charakter bibliofilsko - artystyczny, jako że fundatorka była znanym i cenionym bibliofilem, a także kolekcjonerem dzieł sztuki. Przedmiotem jej zainteresowań była rodzinna ziemia cieszyńska, jej historia, kultura i ludzie z tą ziemią związani.
Muzeum na Brzegach to głównie:
•zabytkowa biblioteka cennych „cieszynaliów”, starodruków, druków bibliofilskich i unikatowych,
•stała ekspozycja wybitnych drzeworytów sztorcowych Pawła Stellera i Jana Wałacha,
•imponująca licząca trzy i pół tysiąca kolekcja ekslibrisów,
•zbiór medali: w serii królewskiej – królów i książąt polskich wg Jana Matejki oraz monety i pieczęcie, także medale z dziedziny kultury i sztuki oraz seria nt. historii oręża polskiego od najdawniejszych bitew i wojen aż po II wojnę światową;
Ponadto rękodzieło artystyczne miejscowych twórców:
•porcelana ręcznie malowana Barbary Majętny,
•filigran cieszyński Kazimierza Wawrzyka,
•wystawny żeński strój cieszyński, wykonany współcześnie ściśle wg dawnych wzorów przez Urszulę Prus-Zamojską z pracowni „Żywotek” w Cieszynie;
W stałej ekspozycji pokazujemy Ustroń w starej fotografii. Przy Muzeum działa „Galeria pod Jodłą”, w której prezentujemy wystawy czasowe dzieł sztuki i rękodzieła artystycznego twórców zarówno regionalnych, jak i spoza regionu, a nawet z całej Polski. Z zasobnej biblioteki korzystać mogą maturzyści, studenci i inne osoby poszukujące materiałów do swoich opracowań i publikacji.
Źródło: slaskie.travel
Historia
Maria Skalicka urodziła się w 1923 r. w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim, ukończyła studia ekonomiczne we Wrocławiu. Była znanym, cenionym bibliofilem i kolekcjonerem dzieł sztuki oraz fundatorką i założycielką oddziału Muzeum Ustrońskiego „Zbiory Marii Skalickiej”. Zmarła w 2002 r. w Katowicach. Jest pochowana na katowickim cmentarzu przy ulicy Francuskiej.
Cała pozazawodowa działalność Marii Skalickiej skupiona była wokół Śląska Cieszyńskiego – jej ukochanej „małej ojczyzny”. Jej pasją było kolekcjonowanie wszystkiego, co związane było z beskidzką ziemią – książek, starych pocztówek, elementów strojów regionalnych, przedmiotów użytkowych. Dzięki osobistym kontaktom i więzom przyjaźni z wieloma polskimi artystami zgromadziła wyjątkowo cenną kolekcję grafiki i obrazów, takich wybitnych twórców, jak: Paweł Steller, Jan Wałach, Franciszek Jaworski, Ludwik Konarzewski, Tadeusz Michał Siara, Zbigniew Jóźwik i innych. Bogata i piękna kolekcja, jaką w 1993 r. podarowała miastu Ustroń wraz z domem rodzinnym i ogrodem, powstała z szacunku do tej ziemi, z fascynacji jej historią, książką i ludźmi. Wśród najwartościowszych eksponatów są zabytkowa biblioteka „cieszynaliów”, ekslibrisy i literatura ekslibrisologiczna, grafiki, medale, starodruki i druki unikatowe oraz cenny zbiór rzadko spotykanych wydawnictw bibliofilskich.
W uznaniu zasług Maria Skalicka otrzymała wiele odznaczeń, dyplomów i wyróżnień, m.in.:
- Srebrną Odznakę Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego (1972),
- Złotą Odznakę Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego (1986),
- Dyplom Honorowy za aktywną pracę w Macierzy Ziemi Cieszyńskiej (1986),
- Złotą Odznakę Zasłużonemu dla Śląskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki (1988),
- Dyplom Uznania Prezydenta Miasta Katowic za długoletnią działalność w społecznym ruchu kulturalnym (1989),
- Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Ministerstwa Kultury i Sztuki (1992),
- Honorowy Dyplom Uznania za Zasługi dla Miasta Ustronia (1993),
- Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Bielskiego (1998).
W roku 2012, w 20. rocznicę powstania muzeum, Maria Skalicka znalazła się na tzw. Cieszyńskim Szlaku Kobiet – obszerny szczegółowy biogram znajdujący się w 3. tomiku serii historycznej „Cieszyński Szlak Kobiet”.
W 2008 r. Śląskie Towarzystwo Miłośników Książki i Grafiki nadało pośmiertnie Marii Skalickiej Godność Honorowego Członka Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki.
Źródło: peuk.fiiz.pl