Muzeum Ustrońskie w Ustroniu
A-534/92 z 17.08.1992
Opis
Muzeum Ustrońskie jest samorządową instytucją kultury, która gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia dobra kultury w zakresie zabytków techniki hutniczej i kuźniczej, historii, etnografii, sztuki, balneotechniki, lecznictwa uzdrowiskowego, prowadzi badania naukowe oraz działalność oświatową związaną z zakresem wymienionych dyscyplin, a także współdziała w upowszechnianiu kultury i sztuki z instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami o podobnych celach. Placówka posiada dwa działy: Hutnictwo i Kuźnictwo Ustronia im. Jana Jarockiego oraz Historia i Etnografia Ustronia. Dodatkowo muzeum posiada oddział – Zbiory Marii Skalickiej, znajdujący się w części budynku przy ul. 3 Maja 68 w Ustroniu, który gromadzi zbiory z zakresu sztuki, powiększając kolekcję przekazaną w darze muzeum przez Panią Marię Skalicką.
Znajdujące się w zabytkowym, ponad 200-letnim budynku dawnej dyrekcji huty „Klemens” muzeum stanowi nie lada atrakcję Ustronia i Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W kolekcji placówki znajdują się m.in.:
-
zbiory etnograficzne – zabytkowe sprzęty domowe, wyposażenie wnętrza dawnego domu, niepowtarzalne urządzenia związane z praniem, prasowaniem, szyciem odzieży i obuwia, duży zbiór dawnej bielizny, archaiczne akcesoria związane z higieną, i inne;
-
strój regionalny noszony w Ustroniu – bogaty i autentyczny ubiór kobiecy i męski;
-
Dzieje przemysłu w Ustroniu – od hutnictwa do kuźnictwa, na której oglądać można m.in. unikatowe fotografie i dokumenty dotyczące założonej w 1772 r. Huty „Klemens” oraz najstarsze wyroby kute i odlewane w Ustroniu;
-
ogromny obraz „Wesele” Ludwika Konarzewskiego juniora – największe płótno na Podbeskidziu o wymiarach 9 m x 2 m, przedstawiające obrzędowość weselną;
-
zbiór dawnych zabawek;
-
skansen rolniczy wraz z kuźnią wiejską – rekonstrukcja dawnej kuźni wiejskiej;
-
malarstwo, rzeźba i koronki ustrońskie.
Muzeum corocznie organizuje kilkanaście wystaw. Są to wystawy historyczne, jak prezentowane w ostatnich latach: „Budownictwo drewniane Ustronia”, „Pamiątki z czasów PRL-u”, „Krzyże i kapliczki przydrożne w ustrońskim pejzażu”, „Dawne wille i pensjonaty Ustronia”, „W kręgu dzieciństwa” czy „Dawne pasterstwo w Ustroniu”, ale również wystawy o bardzo zróżnicowanej tematyce, np. „Najstraszliwsze tarantule i skorpiony świata”. Corocznie placówka prezentuje twórczość i rękodzieło ustroniaków. Popularyzuje różne formy działalności twórczej osób oraz instytucji dawnego i współczesnego Ustronia. Prezentowała także ekspozycje sztuki chińskiej, meksykańskiej i afrykańskiej oraz wielokrotnie dorobek artystyczny miast partnerskich Ustronia.
Od 1993 r. w muzeum działa Ustrońska Galeria Sztuki Współczesnej, prowadzona przez rodzinę Heczków, promująca miejscowych artystów.
Placówka organizuje każdego roku około 40 spotkań o różnorodnej tematyce i charakterze: wernisaże wystaw, wieczornice, spotkania autorskie i koncerty.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Muzeum zostało oficjalnie otwarte 18 kwietnia 1986 r. Jego organizatorem były Zakłady Kuźnicze FSM, najstarszy i największy zakład przemysłowy w Ustroniu, zaś inicjatorem jego powstania – długoletni dyrektor fabryki Jan Jarocki. To właśnie on, od połowy lat 60. zabezpieczał eksponaty i dokumenty, tak, by uruchomić placówkę muzealną na 200-lecie ustrońskiej kuźni. Tego celu nie udało mu się jednak osiągnąć, bowiem na jubileusz zorganizowano jedynie „Salę Tradycji i Perspektyw” w piwnicach Zakładowego Domu Kultury „Kuźnik”. Dopiero w 1979 r. Zakłady Kuźnicze przekazały jedną salę w budynku dawnej dyrekcji huty na cele muzealne, a po kilku latach cały budynek. Powstałe w 1986 r. Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa podlegało do 1992 r. Zakładom Kuźniczym FSM, a od października tego roku funkcjonuje jako jednostka miejska. W 2004 r. placówka zmieniła swoją nazwę na Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego. Na uroczystej sesji z okazji 700-lecia Ustronia w dniu 18 listopada 2005 r. uchwałą Rady Miasta Ustroń muzeum zostało wyróżnione Honorowym Dyplomem Uznania „Za zasługi dla miasta Ustronia”.
Źródło: peuk.fiiz.pl