Opis
Wiele śląskich miast może się poszczycić pięknymi monumentalnymi gmachami pocztowymi, powstałymi pod koniec XIX w. lub na początku XX w. i pełniącymi od samego początku aż po czasy współczesne, funkcję dla której zostały wzniesione. Inaczej jest w przypadku Tychów. Tutaj bowiem, wybudowany w 1899 r. gmach poczty, został stosunkowo szybko zamknięty i przez wiele lat stał opuszczony. Zabytkowy obiekt udało się jednak ocalić od zniszczenia i obecnie znajduje się w nim hotel „Stara Poczta”. Przyznać trzeba, że to dość unikalny sposób wykorzystania gmachu starej poczty, ale jakże udany. Przede wszystkim dzięki niemu, pierwsza tyska poczta istnieje do dnia dzisiejszego. I chociaż nic oprócz nazwy nie przypomina pierwotnej funkcji budynku, na pewno warto go odwiedzić.
Trzygwiazdkowy hotel „Stara Poczta” oferuje 43 pokoje jedno i dwuosobowe oraz stylowe, przestronne apartamenty. Na jego terenie znajduje się centrum SPA, gabinet kosmetyczny oraz gabinet masażu zdrowotnego, bioenergoterapii i ziołolecznictwa. Do dyspozycji gości pozostaje basen, sauna, jacuzzi, komnata solna, a także zajęcia rekreacyjne. Ponadto działa tutaj ekskluzywna restauracja oraz klimatyczny Club Muzyczny, które stwarzają doskonałe możliwości zarówno na spędzenie popołudnia czy wieczora w gronie rodziny lub przyjaciół, jak również na zorganizowanie imprezy biznesowej.
Spędzenie kilku dni w nowocześnie urządzonym kompleksie hotelowym, zbudowanym na bazie historycznej tyskiej Starej Poczty, stanowić będzie na pewno wielką atrakcję, tym bardziej, iż lokalizacja ośrodka jest idealna jako baza wypadowa na zwiedzania całego miasta.
Na koniec warto dodać, iż prace remontowe i modernizacyjne związane z przystosowaniem Starej Poczty dla potrzeb funkcji hotelarskich i gastronomicznych zostały sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2007–2013, co samo w sobie stanowi niezbity dowód na to, jak ważne jest to miejsce dla historii miasta i atrakcyjności całego regionu.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Poczta, jako instytucja stała w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, o wyraźnych cechach centralistycznych, powstała na obszarze Polski w XVI w. Zadania i zakres jej działania, początkowo bardzo skromne, z biegiem lat systematycznie sie powiększały. Do pierwszych obowiązków przenoszenia lub przewożenia korespondencji doszedł transport towarowy i pasażerski tak, że od II poł. XVIII w. była ona już instytucją silnie wtopioną w system społeczno-gospodarczy kraju. Za datę narodzin poczty w Polsce, jako sformalizowanej instytucji publicznej, uważa się 18 października 1558 r., kiedy to król Zygmunt August „ustanowił stałe połączenie pocztowe miedzy Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych”.
Utworzona w 1815 r. poczta Królestwa Polskiego była kontynuatorką dobrych tradycji Poczty Polskiej z czasów stanisławowskich. Rozwijała się szybko i prężnie, w związku z czym zaliczana była do najlepiej zorganizowanych instytucji Królestwa.
Dzięki staraniom administracji poczt i poparciu rządu, liczba placówek pocztowych i długość traktów pocztowych ustawicznie wzrastała. W 1866 r. w Królestwie Polskim było 345 placówek pocztowych i ponad 6 280 wiorst traktów pocztowych.
Organizacja poczty w Królestwie Polskim uległa zmianie po wybuchu powstania listopadowego, kiedy to została ona podporządkowana wydziałowi cywilnemu Rządu Tymczasowego, a następnie wydziałowi administracji i policji Rządu Narodowego. W 1851 r. Dyrekcja Poczt Królestwa Polskiego została podporządkowana Głównemu Zarządowi Pocztowemu Cesarstwa. Dzięki staraniom Namiestnika i Rady Administracyjnej, utworzony wówczas XIII Okręg Pocztowy dostał się w 1858 r. bezpośrednio pod ich zwierzchnictwo, a w 1862 r. uniezależnił się zupełnie od kierownictwa rosyjskiego Departamentu Pocztowego.
Po upadku powstania styczniowego w 1863 r. rząd rosyjski ponownie odebrał Poczcie Polskiej autonomię. W 1867 r. podporządkowano na stałe poczty w Królestwie Polskim, Głównemu Zarządowi Poczt w Petersburgu jako Okręg Pocztowy Zachodni. Od tej pory polska poczta została poddana całkowicie obcej władzy.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, rola poczty jako instytucji państwowej niezmiernie wzrosła z chwilą utworzenia, dekretem Naczelnika Państwa z 5 lutego 1919 r., odrębnego Ministerstwa Poczt i Telegrafów, co umożliwiło jej szybką unifikację i zbudowanie jednego, spójnego ogólnokrajowego systemu.
Xródło: peuk.fiiz.pl