Opis
Postument: Cokół stoi na nieco szerszej podstawie. Na przedniej ścianie podstawy nowa (z 1995 r.) tablica inskrypcyjna z odtworzeniem dawnego napisu z nazwiskiem fundatorów Jana i Marii Olszowskich z Zatoru i datą 1858.15.7. Jak informuje tablica, w czasie wojny napis zastąpiono niemieckim Gekreuzigter Heiland erbarme Dich unser!
Na podstawie prosty cokół z figurą na froncie. Pod gzymsem cokół obwiedziony wąską listwą. Cokół zwieńczony dosyć prostym, kwadratowym gzymsem w formie podwójnego grzybka.
Figury: Krzyż posiada trzy figury, z których dwie stoją na osobnych, schodkowych postumentach po obu stronach krzyża. Figura Matki Bożej ustawiona jest na prostokątnym występie cokołu. Figura Marii, z rękami złożonymi do modlitwy, jest wtopiona w cokół, boczne figury są pełnymi rzeźbami. Figura po prawej stronie krzyża przedstawia zapewne Jana Ewangelistę. Figura z lewej, z rękami skrzyżowanymi na piersiach nie została przeze mnie zidentyfikowana.
Krzyż: Krzyż jest zupełnie prosty. Figura Chrystusa drobna, nieproporcjonalnie mała, z rękami rozłożonymi wzdłuż poprzecznej belki, z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI na szczycie krzyża, w układzie pionowym, lekko podwinięty od dołu.
Otoczenie: Krzyż stoi przy ulicy, nieco powyżej poziomu chodnika. Krzewy i drzewa przy krzyżu powodują, że znajduje się w głębokim cieniu. Nad krzyżem stary kasztanowiec.
Źródło: przydrozne.eu