Opis
Grodzisko w Szczekocinach to typowy przykład gródka stożkowego typu nizinnego, czyli niewielki kopiec, usytuowany wśród łąk na prawym brzegu Pilicy.
Jest ono pozostałością niewielkiej warowni typu nizinnego, o której walorach obronnych decydowało położenie wśród rozlewisk w bagnistej dolinie Pilicy (ich pozostałością jest malowniczy zespół stawów pomiędzy miastem a grodziskiem). Jeszcze w 1970 r. grodzisko miało postać kopca o wysokości 3 m i średnicy podstawy 30–33 m, otoczonego fosą o szerokości 10 m. Prowadzone w późniejszym czasie prace melioracyjne spowodowały znaczne zniwelowanie obiektu, a zwłaszcza fosy, która jest już obecnie niemal niewidoczna. Grodzisko ma obecnie formę niewielkiego kopczyka wśród łąk.
Podczas badań archeologicznych odkryto ślady wieńczącej kopiec drewnianej budowli, prawdopodobnie wieży, a także fragmenty ostróg z gwiaździstym bodźcem, groty bełtów do kusz, nóż rycerski, wędzidło, podkowę, nożyczki, żużel żelazny oraz ułamki ceramiki i kości zwierzęcych.
Obecnie grodzisko znajduje się na pozostawionym wśród stawów cyplu, tworząc malowniczy widok.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Gródek jest pozostałością pierwotnej obronnej siedziby rycerskiej Szczekockich herbu Odrowąż.
Nie ma pewności co do tego, kto polecił zbudować usytuowany niegdyś w tym miejscu gródek, który – zgodnie z wynikami badań archeologicznych – funkcjonował w ostatnim ćwierćwieczu XIII i w pierwszej połowie XIV wieku.
Nazwa miejscowości pochodzi przypuszczalnie od imienia „Szczekota”. Niewykluczone, że takie właśnie imię nosił fundator gródka, będący jednocześnie protoplastą miejscowej linii Odrowążów.
Przypuszczalnie wraz z lokacją miasta w 2 połowie XIV w. doszło do opuszczenia położonego w jego pobliżu gródka i przeniesienia rodowej siedziby Szczekockich do wzniesionego pod miastem nowego, wygodniejszego i bardziej przestronnego dworu (łac. curia).
Źródło: peuk.fiiz.pl
Uwagi
Grodzisko znajduje się w odległości około 2,5 km na południowy wschód od miasta, wśród łąk ciągnących się za stawami i tzw. kanałem ulgowym. Dojście od rynku w Szczekocinach ulicą Krakowską na południe, dalej na wschód ulicą Jana Pawła II i znów na południe ulicą Spacerową w kierunku lasu. Prowadząca północnym skrajem lasu ścieżka dochodzi w pobliże prowadzącego przez kanał mostku, za którym ciągną się łąki z widocznym z daleka nasypem grodziska. Inna droga prowadzi przez teren położony we wschodniej części miasta teren zakładów produkcji rolnej i dalej groblą wśród stawów.
Źródło: peuk.fiiz.pl