Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Opis
Muzeum Powstań Śląskich mieści się w budynku dawnej komendy Policji w Świętochłowicach. Projekt budynku wykonali Zillmanowie, architekci znani m.in. z projektów Elektrociepłowni Szombierki, budynków na terenie obecnych Nowych Gliwic czy najpopularniejszego robotniczego osiedla w Katowicach - Nikiszowca.
Wnętrze Muzeum
Ekspozycja obejmuje cztery kondygnacje: parter, 1 i 2 piętro oraz antresolę. Każda część muzeum przybliża nam historię powstań śląskich oraz plebiscytu przeprowadzonego wśród mieszkańców.
Parter przenosi odwiedzającego do czasów poprzedzających powstania. Obejmuje pokaz filmowy oraz wizytę w sali "Świętochłowice AD 1919", w której przygotowano test wiedzy, zdjęcia archiwalne oraz kilka ciekawostek mulimedialnych.
1 i 2 piętro to podróż w czasy kiedy ważyły się losy Śląska. Jest pokój stylizowany na mieszkanie powstańca oraz bytomska ulica przed Hotelem Lomnitz będącym w ówczesną siedzibą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. Zbiór niemieckich i polskich propagandowych plakatów dostępny jest dla turysty w prezentacji multimedialnej, a drukarnia stylizowana na tą z czasów plebiscytu pozwala własnoręcznie odcisnąć pieczęć z przekazem nawołującym do głosowania.
Ostatnia część Muzeum Powstań Śląskich zabiera odwiedzającego w czasy toczących się walk III powstania, znajdziemy tam zatem samochód pancerny i gabloty z historyczną bronią planą. Całośc uzupełniają interaktywne prezentacje. Przez całą ekspozycje prowadzi nas wirtualny przewodnik sprawiając, że zwiedzanie muzeum jest niezwykle ciekawe.
Źródło: slaskie.travel
Historia
Budynek przy ulicy Wiktora Polaka ma za sobą bardzo ciekawą historię. Wybudowany w roku 1907 w stylu neogotyckim. Projektantami byli Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga (projektanci min. katowickiego Giszowca i Nikiszowca czy Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu). Budynek posiada dwa piętra, na ścianie frontowej umieszczono zegar.
Pierwotnie budynek był przeznaczony dla Zarządu Dóbr Ziemskich Donnersmarcków, w 1916 roku budynek odkupiła gmina Świętochłowice na swoją siedzibę. W roku 1939 z tego budynku wyprowadzono na stracenie uwięzionych i torturowanych patriotów i powstańców, byli to: Ryszard Adamski, Bogumił Będkowski, Teodor Grela, Teodor Hamerla, Karol Hese, Paweł Joniec, Juliusz Krause, Herman Mierzwiak, Augustyn Mrowiec, Antoni Nawrocki, Eugeniusz Nowak, Paweł Pistelok, Józef Smykała, Franciszek Wieczorek i Konstanty Wygasz. Przez resztę okupacji budynek zajmowała niemiecka policja. Po zakończeniu wojny w budynku miała swą siedzibę Milicja Obywatelska. W okresie PRL rozbudowano infrastrukturę wokół budowli, dostawiając garaże na radiowozy i piętrowy budynek gospodarczo-administracyjny. Po roku 1989 znajdowała się w nim Komenda Miejska Policji. W noc sylwestrową 1999/2000 budynek został podpalony, poprzez celowe wystrzelenie fajerwerków w okno na piętrze. Pożar strawił drewnianą konstrukcję dachu i naruszył belki nośne podłóg (również drewnianych). Po pożarze doraźnie wyremontowanawno dach, aby zabezpieczyć gmach przed zalewaniem.
W roku 2011 podjęto inicjatywę aby w tym zabytkowym obiekcie powstało Muzeum Powstań Śląskich. W roku 2013 rozpoczał sie kapitalny remont obiektu, ma się on zakończyć z końcem roku 2014.
Źródło: peuk.fiiz.pl