Kościół pw. Dobrego Pasterza w Świerklańcu
A-1317/83 z 03.10.1983
Opis
Kościółek pw. Dobrego Pasterza jest świątynią filialną rzymskokatolickiej parafii pw. Chrystusa Króla w Świerklańcu, która położona jest na terenie dekanatu Żyglin należącego do diecezji gliwickiej.
Neogotycki kościółek i połączona z nim kaplica grobowa rodu Henckel von Donnersmarck stanowi element zespołu pałacowo-parkowego wzniesionego przez tę rodzinę na ich siedzibę rodową. Zostały one wybudowane pod koniec XIX w. zgodnie z projektem znanego w tamtych czasach architekta Juliusa Raschdorfa wg wzoru kościółka w berlińskim Monbijou. Kaplica grobowa połączona jest z kościółkiem krużgankiem. Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem. Pochowany w nim został między innymi książę Guido Henckel von Donnersmarck – jeden z najznamienitszych przedstawicieli tego rodu.
Kościół pw. Dobrego Pasterza jest jednym z dwóch zabytkowych obiektów, które ocalały z zespołu pałacowo-parkowego Donnersmarcków w 1945 r. Wraz z Pałacem Kawalera położony jest na terenie zabytkowego parku, zaprojektowanego w 1865 r. przez berlińskiego architekta Gustawa Mayera na wzór londyńskiego Hyde Parku, w miejscu dawnego założenia parkowego pochodzącego z lat 1670–1680. Na 154 ha podziwiać można po dziś dzień stuletnie dęby, kasztanowce, sosny wejmutki i wiele innych cennych drzew. W jego środkowej części, nad dużym stawem, swoje miejsce znalazł również niewielki symetryczny ogród.
Ciekawostką jest fakt, iż pod parkiem znajduje się system tuneli podziemnych (częściowo już zasypanych ziemią), łączący dawne świerklanieckie pałace i rozciągający się pod Kozłową Górę.
Stojący w świerklanieckim parku obiekt wzbudza zachwyt, stanowi bowiem sam w sobie perełkę architektoniczną. Jest również świadectwem historii Śląska, tak bardzo związanej z rodziną Henckel von Donnersmarck, która zasłużyła się nie tylko w dziedzinie rozwoju przemysłu, a co za tym idzie regionalnej gospodarki, ale również ma swoje ogromne zasługi na polu religijnym, ufundowała bowiem wiele śląskich świątyń, które do dnia dzisiejszego zachwycają swoją architekturą i służą kolejnym pokoleniom wiernych.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Osada Świerklaniec jest po raz pierwszy wzmiankowana w 1437 r. jako należąca do parafii w Żyglinie. Pierwszym obiektem sakralnym w miejscowości była ewangelicka kaplica wybudowana razem z mauzoleum rodziny Henckel von Donnersmarck pod koniec XIX w. jako część zespołu pałacowo-parkowego. W niej właśnie, trzy razy w miesiącu odprawiane były msze św. Ważną datą w historii Świerklańca był 1 października 1929 r., kiedy to z parafii Żyglin odłączono miejscowości Stare Chechło (dzisiejszy Świerklaniec), Nowe Chechło, Ostrożnicę i Bizję i utworzono z nich wspólną kurację. Wówczas również przystąpiono do budowy kościoła, którego poświęcenie – Chrystusowi Królowi – miało miejsce 22 grudnia 1929 r. Parafię przy tej świątyni erygowano 1 maja 1931 r.
Do wybuchu II wojny światowej nabożeństwa były również odprawiane w kaplicy pałacowej. W styczniu 1945 r. kościół i mauzoleum został sprofanowane, splądrowane i zniszczone. Odbudowano i poświęcono je ponownie w 1957 r. Właściwą ich odbudowę przeprowadzono jednak dopiero w latach 1982–1983. Odnowiony piękny kościółek pw. Dobrego Pasterza został poświęcony w sierpniu 1983 r. i od tamtej pory pełni rolę świątyni filialnej parafii pw. Chrystusa Króla.
W tym samym czasie przeprowadzono budowę salek katechetycznych w Świerklańcu i Nowym Chechle. 26 maja 1989 r. w Świerklańcu rozpoczęto budowę obecnego, murowanego kościoła, który został poświęcony 20 listopada 1994 r. przez biskupa gliwickiego Jana Wieczorka.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Uwagi
Kościółek wraz z mauzoleum rodziny Henckel von Donnersmarck jest ogólnodostępny, ale ponieważ msze św. nie są w nim odprawiane regularnie, w sprawie jego zwiedzania należy się kontaktować z kancelarią parafialną parafii pw. Chrystusa Króla w Świerklańcu.