Opis
Postument: Do krzyża dobudowane po bokach kolumienki, co sprawia, że podstawa i cokół mają przekrój litery T. Podstawa dwuczęściowa. Dolna część podstawy to stopka zwężająca się skosem do części górnej. Na froncie środkowej części podstawy, w płycinie popękana, czarna tablica z inskrypcją: Uprasza się o nabożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyścu. 1917
. W środkowej części cokołu wnęka zwieńczona trójlistnym ostrym łukiem, dopełniona w górze łukowo. Dolna krawędź wnęki wyprofilowana w formie dolnej części stopnia dla figury. Ponad wnęką płycina wypełniająca, zwieńczoną łukiem, górną część ściany cokołu. W płycinie medalion z wizerunkiem MB Częstochowskiej. Frontowe ściany bocznych kolumienek zdobione wydłużonymi płycinami zwieńczonymi ostrym, trójlistnym łukiem. Płyciny wypełnione czarnymi tablicami zdobionymi białymi motywami kwiatowymi (liliami). Pod gzymsem cokół pogrubiony szerokimi listwami. Frontowa listwa zdobiona ramką i rozłożystą półrozetką. Gzyms w formie płaskiego daszka, od dołu podciętego.
Figury: We wnęce cokołu figura świętego męczennika z księgą i lilią. Figura stoi na wielobocznym stopniu. Na takich samych stopniach stoją dwie postacie ustawione na bocznych kolumienkach. Przy lewym boku krzyża Matka Boża w lekkim kontrapoście, z pochyloną głową i rękami złożonymi do modlitwy, uniesionymi w dramatycznym geście. Po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista, również w kontrapoście. Jan patrzy przed siebie, prawą rękę trzyma na piersiach, lewą uniesioną.
Krzyż: Krzyż wysmukły, na rozbudowanej stopce zwieńczonej daszkowym gzymsem nawiązującym do gzymsu cokołu. Belki krzyża fazowane na całej długości. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa wysmukła, z lekko zamkniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, mocno falowany, wystający poza krawędź belki.
Otoczenie: Krzyż stoi przy ogrodzeniu prywatnej posesji. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Wokół gęsto posadzona roślinność ozdobna, częściowo zasłaniająca krzyż.
Źródło: przydrozne.eu