Ratusz w Strumieniu
A-351/78 z 7.07.1978
Opis
Obiekt powsiada wysokie wartości historyczne, artystyczne oraz naukowe w skali regionu. Ratusz stanowi integralny element przestrzenny zabytkowej zabudowy rynku w Strumieniu, która zachowała swój średniowieczny układ. Dodatkowo budynek stanowi jeden z najstarszych ratuszy na terenie Górnego Śląska.
Budynek ratusza położony jest przy ulicy Rynek 4 w zachodniej pierzei rynku, w obrębie zwartej zabudowy w postaci XIX wiecznych kamienic. Obiekt powstał w stylu barokowym z późnobarokową wtórną dekoracją w obrębie elewacji. Jest to murowany, otynkowany, trzykondygnacyjny budynek, z boniowaniem w obrębie pierwszej kondygnacji oraz narożników wieży, wzniesiony na rzucie prostokąta z wysuniętą ryzalitowo wieżą w obrębie elewacji frontowej o ściętych narożnikach. Budynek posiada zwartą bryłę, nakrytą w części zasadniczej dachem dwuspadowym, sama wieża zwieńczona jest hełmem cebulastym z ażurową latarnią. Elewacja frontowa pięcioosiowa, w obrębie pierwszej i drugiej kondygnacji rustykowana, poszczególne kondygnacje oddzielone gzymsem, narożniki akcentowane płaskimi lizenami. Otwór wejściowy zlokalizowany centralnie w trzeciej osi elewacji zamknięty łukiem koszowym. Elewacja tylna pozbawiona dekoracji bez wyraźnych cech stylowych. Wewnątrz zachowany układ dwutraktowy ze sklepioną żeglasto sienią pośrodku, klatka schodowa zlokalizowana w tylnym trakcie, w piwnicach oryginalne sklepienia kolebkowe. We wnętrzu brak oryginalnego wyposażenia.
Zabytek dostępny z zewnątrz, w środku znajdują się siedziby Urzędu Miasta, Stanu Cywilnego i Rady Miejskiej. W piwnicach mieści się galeria, możliwość zwiedzania w godzinach pracy Urzędu.
Źródło: zabytek.pl
Historia
Strumień jako wieś rycerska pojawia się w materiałach źródłowych już w 1282 roku. Prawa miejskie uzyskał w 1482 roku, a jego pierwotna drewniana zabudowa skupiona była wokół rynku założonego na planie zbliżonym do kwadratu. Barokowy ratusz powstał prawdopodobnie w 1628 roku, co czyni go jednym z najstarszych na terenie Górnego Śląska. Ze względu na liczne pożary i zniszczenia obiekt uległ licznym przebudową i przekształceniom. Największe straty przyniósł pożar z 1793 roku, w wyniku którego doszło do odbudowy pod koniec XVIII wieku, rozbudowano wówczas zachodnią część ratusza, a także przebudowano i podwyższono o 4 metry więżę. Kolejne znaczące zmiany miały miejsce w latach 90. XIX wieku obiekt podwyższono wówczas o jedną kondygnację i wzbogacono o późnobarokową dekoracje w obrębie elewacji frontowej. Obecnie ratusz ciągle pełni funkcje reprezentacyjne, wewnątrz znajduje się siedziba Urzędu Miasta.
Źródło: zabytek.pl