Opis
Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego (Park Kruczkowskiego, Park Kresowy, Park Prusa) – park gminny położony przy ul. Kresowej i Piłsudskiego w Sosnowcu na zachodnim, lewym brzegu Brynicy łącząc się bezpośrednio z Bulwarem Brynicy. Poprzez rzekę sąsiaduje z terenem kompleksu Stawiki, łącząc się z nim przez 2 mosty: pieszo-rowerowy i drogowy na ul. Kresowej. Od strony północno-zachodniej sąsiaduje z Zespołem przyrodniczo-krajobrazowym Szopienice-Borki oraz Parkiem Tysiąclecia, łącząc się z nimi trasami rowerowymi (trasa rowerowa nr 5 miasta Katowice oraz trasa nr 465 miasta Sosnowca – Szlak Dawnego Pogranicza). Od strony południowej park sąsiaduje z budynkiem III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Sosnowcu.
Park powstał w 1935 r. na powierzchni 4,8 ha. Był to pierwszy ogólnodostępny park miejski. W czasie II wojny światowej mocno zniszczony. Zrekonstruowany w latach 1954–1956. W 2007 roku Urząd Miejski przygotował koncepcję modernizacji Parku przy ulicy Kresowej w kierunku parku dendrologicznego istniejący jako składowa lokalnego programu rewitalizacji miasta Sosnowca. W roku 2017 występuje tu ponad 50 gatunków drzew i krzewów, najstarsze drzewa sięgają wiekiem początku parku.
We wschodniej części parku znajduje się egzotarium, prezentujące egzotyczne gatunki roślin i zwierząt. Jest to rekonstrukcja powstającej przed wojną palmiarni. W 2014 park został włączony w projekt Zagłębiowskiego Parku Linearnego, którego celem jest rewitalizacja wybranych terenów cennych przyrodniczo w Zagłębiu Dąbrowskim.
Nazwę Park Kresowy zawdzięcza położeniu przy ulicy Kresowej. Do 1960 roku był to teren graniczny miasta, wcześniej teren graniczy części terytorium I Rzeczypospolitej znajdujący się pod zaborem rosyjskim wyznaczając kres zachodni terytorium. Nazwę Park Kruczkowskiego zawdzięcza znajdującemu się tu od 1980 roku pomnikowi pisarza Leona Kruczkowskiego.
Park otrzymał oficjalną nazwę 22 lutego 2018 uchwałą Rady Miasta Sosnowca. Obecny patron parku był absolwentem LO im. B. Prusa z 1938 roku. Został zestrzelony podczas II wojny światowej nad Niemcami, był odznaczony orderem Virtuti Militari.
Źródło: wikipedia.pl