Kościół pw. św. Macieja Apostoła w Siewierzu
778/67 z 17.06.1967
Opis
Kościół pw. św. Macieja Apostoła jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest w dekanacie siewierskim należącym do diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej.
Świątynię wzniesiono w I poł. XV w. Pierwotnie była ona drewniano-murowana. Jednak już pod koniec XVI w. kościół był cały murowany. Budowla reprezentuje styl barokowo-klasycystyczny i zachwyca zarówno swoim wnętrzem, jak i wyglądem zewnętrznym.
Kościół jest orientowany, jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Przy nawie znajdują się prostokątne kaplice Matki Boskiej Różańcowej i Pana Jezusa Ukrzyżowanego. W głównym ołtarzu podziwiać można obraz patrona św. Macieja Apostoła.
Na fasadzie kościoła znajduje się barokowy kamienny portal, profilowany, a nad nim drewniana tablica z dekoracją rokokową, monogramem i herbem biskupa Kajetana Sołtyka z datą 1783 r., która ma przypominać o znacznej przebudowie kościoła dokonanej za sprawą właśnie tego biskupa.
Ozdobą kościoła jest mur, który go otacza. Znajdują się w nim trzy bramy. W pierwszej z nich, trójarkadowej tzw. Bramie Biskupiej, przed 1783 r. mieściła się dzwonnica trójosiowa o podziale pilastrami, z wysokimi arkadami. Zwieńczenie zostało zakończone postumentami z rzeźbami ukrzyżowania świętych: Macieja, Andrzeja, Wojciecha i Stanisława biskupa na częściach bocznych oraz dekoracją rokokową. Na bramie znajduje się również zegar słoneczny z herbem Junosza. Druga brama – od południowego wschodu – jest prostokątna, niewysoka, ujęta pilastrami z trójkątnym przyczółkiem i żelazną tablicą z herbem Junosza, monogramem Andrzeja Zalewskiego biskupa krakowskiego oraz datą 1735 r. Natomiast brama zachodnia jest trójosiowa, z filarami połączonymi spływami. W wymienionych bramach znajdują się odrzwia wykonane z żelaza przez siewierskich kowali w 1949 r., wg projektu inż. Gawlika z Krakowa.
Na znajdującym się przy kościele cmentarzu można podziwiać dwie figury późnobarokowe z XVIII w., przeniesione z siewierskiego rynku w 1940 r., przedstawiające św. Jana Nepomucena z 1758 r. i św. Floriana.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Kościół został wzniesiony w I poł. XV w. jako budowla drewniano-murowana. Najpierw zbudowano murowane prezbiterium, do którego następnie dobudowano drewnianą nawę. Przed 1598 r. drewnianą nawę przebudowano na murowaną. Był to pierwszy z kilku remontów kościoła, które nadały mu ostateczny kształt, jaki możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.
W latach 1647–1657 staraniem biskupa Piotra Gembickiego nastąpiła częściowa przebudowa, ale obecny kształt świątynia uzyskała w latach 1782–1784, po rozbudowie prowadzonej przez biskupa krakowskiego Kajetana Soltyka. Kościół został wówczas powiększony – przedłużono go w kierunku zachodnim o 5 m. Wzniesiono również nową, jednowieżową fasadę, zbudowano kruchtę, skarbiec i jedną kaplicę od strony południowej. W wyniku przebudowy kościół otrzymał wygląd barokowo-klasycystyczny (choć niektórzy określają styl świątyni jako późnobarokowy).
W latach 1989–1995 świątynia otrzymała nowe wieże i została pokryta blachą miedzianą. Odnowiono także wnętrze kościoła, zmieniając jego wystrój.
Źródlo: peuk.fiiz.pl