Opis
Rezerwat leśny Cisy koło Sierakowa został utworzony 17 maja 1957 roku (Monitor Polski 1957,nr.52, poz. 331).
Leży na terenie lekko falistym, na wysokości 275 m n.p.m. i zajmuje powierzchnie 8 ha. Od południa przylega do śród leśnej polany z osadą i cegielnią Przywary Leśne koło Sierakowa w gminie Ciasna. Przedmiotem i celem ochrony jest naturalne stanowisko cisa w wielogatunkowym, wilgotnym lesie mieszanym.
Przed I wojną światową lasy dobrodzieńskie były własnością von Klitzinga z Ciasnej. W 1928 roku po bankructwie właściciela wykupione zostały przez spółkę by rok później stały się własnością państwa. Przez cały ten czas prowadzona była ekstensywna gospodarka, mająca na celu ochronę cisa, by w 1957 roku ochrona została prawnie usankcjonowana. Do lat 90 XX wieku obszar ten stanowił część terenu wojskowego i taka izolacja pozwoliła na idealne zachowanie drzewostanu.
Florę rezerwatu szacuje się na 140 gatunki w tym 4 ściśle chronione: bluszcz pospolity, wawrzynek wilcze łyko, liczydło górskie, kukułka plamista, a na sąsiedniej łące napotkać można bardzo rzadką, prawnie chronioną goryczkę wąskolistną.
Prawdziwą rewelacją było znalezienie w roku 1997 bardzo rzadkiego na niżu gatunku górskiego – liczydła górskiego.
Drzewostan rezerwatu jest bardzo urozmaicony i składa się głównie z dębu szypułkowego w wiek udo 135 lat, olszy czarnej do ok. 50 lat, brzóz mających do 100 lat, buka i grabu do 130 lat.
Pomnikowe okazy dębu szypułkowego mają w obwodzie pni do 440 cm, a jodły 250 cm .
Z ssaków spotkać można zwierzynę łowną: jelenie, sarny, dziki, lisy, zające.
W 1997 roku znaleziono bardzo rzadkiego na niżu gatunku górskiego – liczydła górskiego.
Źródło: peuk.fiiz.pl