Izba Pamięci KWK "Rydułtowy"
1320/84 z 21.02.1984
Opis
Znajdujący się na terenie kopalni węgla kamiennego KWKW „Rydułtowy” budynek wagi drobnicowej został wzniesiony ok. 1906 r. Jest to obiekt wybudowany na planie prostokąta, murowany z charakterystycznej czerwonej cegły klinkierowej. Jego fasada jest pięcioosiowa. Pokrywa go dach zespolony. W elewacji frontowej znajdują się dwie jednoosiowe bramy przejazdowe po stronie zewnętrznej i trójosiowa portiernia pośrodku. Obiekt stanowi reprezentatywny przykład architektury przemysłowej początku XX w.
Budynek wagi drobnicowej służył niegdyś do warzenia deputatów węglowych. Od 1986 r. mieści się w nim Izba Pamięci KWK „Rydułtowy”, w której zobaczyć można wiele cennych eksponatów dotyczących górnictwa. Wiele z nich pochodzi z mającej ponad 200-letnią historię kopalni Ignacy-Hoym w Rybniku Niewiadomiu. Załoga tej kopalni z dziada pradziada wywodziła się z ludności miejscowej, stąd też wynikało wielkie przywiązanie i zainteresowanie historią zakładu. Ekspozycję tworzą m.in. dokumenty historyczne, przedmioty świadczące o tradycji i historii grodu oraz samej kopalni, narzędzia górnicze, mapy, etc. Szczególnie ciekawa jest kolekcja lampek górniczych. Warto również dodać, iż cenne przedmioty z kopalni Ignacy-Hoym można również zobaczyć w Muzeum Ziemi Rybnickiej w Rybniku.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Uwagi
Budynek wagi drobnicowej jest obiektem ogólnodostępnym. Mieszcząca się w nim Izba Pamięci KWK „Rydułtowy” nie posiada jednak ustalonych godzin otwarcia. Jej zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.