Opis
Położone na wysokości 1000 m n.p.m. na przełęczy Przegibek pomiędzy Bendoszką Wielką i Banią. Dojście z Rycerki Dolnej zielonym szlakiem 2 h 30 min lub z Rycerki Górnej Kolonii szlakiem zielonym 1 h 15 min. Węzeł szlaków turystycznych umożliwiających zwiedzenie całego pasma Wielkiej Raczy. Doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej. Turystyczne przejścia graniczne do Słowacji na Wielkiej Raczy i przełęczy Przysłop.
Do dyspozycji turystów jest:
- świetlica
- przechowalnia bagażu
Informacje dodatkowe:
- TV SAT
- zniżki dla grup zorganizowanych
- zwierzęta domowe mile widziane
- możliwe wwiezienie bagażu do schroniska
Wyposażenie:
- Gastronomia: jadalnia, bufet
- Sanitariaty: WC, umywalki, prysznice
- Sanitariaty są: ogólnie dostępne w tym samym budynku
Zarządca: Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty" Sp. z o.o. w Nowym Sączu
Szlaki turystyczne:
- szlak turystyczny zielony z Kolonii Rycerki Górnej (1:15 h)
- szlak turystyczny niebieski z Rycerki Dolnej – Słowianki przez Bendoszkę Wielką (3 h)
- szlak turystyczny niebieski szlak turystyczny zielony z Rycerki Dolnej – Słowianki doliną Rycerki (2:15 h)
Źródło: pttk.pl
Historia
Na przełęczy najprawdopodobniej w 1928 powstał schron turystyczny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Żywcu, choć Edward Moskała podaje 1931 – w niewielkim prywatnym budynku (domek letniskowy). Obiekt został w listopadzie 1936 i powierzony w administrację kołu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Dziedzic. Schron posiadał 7 miejsc noclegowych w zimie i 20 w lecie.
W 1937 ruszyła rozbudowa – dobudowano kuchnię, przedłużono ganek, zakupiono także nowe łóżka i od 1938 obiekt przyjmował turystów cały rok.
Podczas II wojny światowej schroniskiem administrowało Beskidenverein (oddział Żywiec). Po wojnie, rozszabrowane, przez pierwsze lata oferowało bardzo prymitywne warunki, dopiero w 1958 rozpoczęła się modernizacja i przebudowa – m.in. powstała dzisiejsza jadalnia, ocieplono poddasze i uzyskano tam 10 dodatkowych miejsc noclegowych.
W latach 60. XX wieku obok schroniska powstało małe alpinarium. Dobudowano także kuchnię turystyczną oraz szopę gospodarczą, doprowadzono także wodę ze źródeł pod Bendoszką oraz energię elektryczną. W 1987 poszerzono wschodnie skrzydło budynku oraz podniesiono dach.
W latach 1992–1996 dobudowano od strony wschodniej murowane skrzydło, następnie zmodernizowano środkową część budynku.
W sierpniu 2009 schronisko otrzymało pierwsze miejsce w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m.. Dwa lata później zajęło 6 pozycję.
Źródło: wikipedia.pl