Opis
Postument: Podstawa postumentu o złożonej konstrukcji i zdobieniach. Składa się z trzech warstw o różnej grubości i odmiennie zdobionych. Średniej grubości najniższa część, otoczona cokolikiem, nie posiada zdobień. Środkowa, najcieńsza część zdobiona jest wąskimi prostokątnymi płycinami, co sprawia wrażenie, że ściany są ujęte w grube ramki. Ściany górnej części podstawy mają również prostokątne płyciny, ale znacznie obszerniejsze. Płycinę na frontowej ścianie wypełnia tablica inskrypcyjna z tekstem: O idź śmiało chociaż ciernie ranią duszę twą krzyż ci dany noś go wiernie, choć z bolesną łzą
[Pij Twój kielich z Bożej woli]. Podstawa jest zwieńczona gzymsem w postaci łamanego daszka.
Cokół składa się z dwóch części. Dolna stanowi rodzaj stopki zdobionej płycinami o zaokrąglonych narożnikach. Płyta o esowatym profilu oddziela tę część od właściwego cokołu. Cokół jest również bogato zdobiony. Frontową ścianę cokołu zajmuje wnęka zwieńczona łamanym, ostrym profilem. Boczne ściany są zdobione płycinami o profilu identycznym jak wnęka. W górze cokół obwiedziony cienką listwą. Nad nią gzyms w formie płytkiego, łamanego daszka, wielokrotnie profilowanego od dołu. W polach pod wygięciami gzymsu ośmiokątne rozetki.
Figury: Figura Matki Bożej, płaskorzeźba ciasno wciśnięta we wnękę, z pochyloną głową i rękami złożonymi na podołku.
Krzyż: Krzyż o prostokątnym przekroju, na płaskiej stopce, z ramionami zakończonymi w koniczynkę. Figura Chrystusa proporcjonalna, z zaciśniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI tuż nad głową Ukrzyżowanego, jest wtórny.
Otoczenie: Krzyż stoi na wydzielonym fragmencie ogrodu opuszczonej posesji. Od chodnika odgrodzony drewnianym płotkiem. Otoczenie krzyża wyłożone płytkami.
Źródło: przydrozne.eu