Opis
Szyb Mikołaj stanowi jedyny kompletny zespół zabudowań i urządzeń górniczych wyłączonych z ruchu i przekazanych miastu. Dzisiejszy zespół tworzą budynki: nadszybia, maszyny z halą przetwornic i częścią warsztatu oraz stalowa wieża wyciągowa. Obok znajduje się hala maszyn elektrociepłowni „Mikołaj”. Oprócz budynków i budowli zostały zachowane urządzenia górnicze: maszyna wyciągowa z kołem Ilgnera Siemens, szybowskaz, tachograf, zestaw przetwornic.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Szyb Mikołaj został wybudowany w 1912 roku na terenie kopalni „Wolfgang” w Rudzie. Wzniesiono wieżę wyciągową oraz budynki nadszybia, łaźni, cechowni, sortowni, kotłowni, elektrowni i rozdzielni. W tym samym roku wyodrębniono z kopalni „Wolfgang” samodzielny zakład górniczy „Hrabia Franciszek” (Graf Franz), w skład, którego wszedł szyb „Mikołaj”. Był on wielokrotnie pogłębiany: w 1912 r. miał głębokość 445 m, w latach 1953–1959 uzyskał głębokość 630 m., a w 1966 r osiągnął poziom 800 m. W 1994 roku rozpoczął się proces likwidacji kopalni „Wawel” zakończony w 1997 roku.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Ciekawostki
Po likwidacji zakładu górniczego szybu Mikołaj – budynki i urządzenia zabezpieczono, nie zdołano jednak uchronić ich od częściowej dewastacji. Dzięki przeprowadzonym pracom renowacyjnym, udało się w dużym stopniu poprawić stan techniczny obiektu oraz odtworzyć urządzenia techniczne. Pilnowany jest całodobowo.
W przyszłości obiekt ma być placówką muzealną.
Źródło: peuk.fiiz.pl