Opis
Postument: Postument szeroki, na rzucie litery T. Środkowe części podstawy i cokołu wysunięte. Podstawa trzyelementowa. Dolna część postawy w formie stopki ze ściętą górną krawędzią. Na frontowym ścięciu stopki podpis budowniczego: K. Pokorny
. Środkowa część podstawy bez ozdób, łączy się z górną częścią płytą o esowatym profilu. Górna część podstawy zdobiona profilowanymi, prostokątnymi płycinami. W środkowej płycinie data 1893. Cokół oddzielony od podstawy grubą płytą o łamanym esowatym profilu. Środkowa część cokołu jest szersza i wyższa od bocznych elementów. Na froncie cokołu trzy profilowane płyciny zwieńczone trójlistnymi łukami, dopełnionymi do pełnych łuków. Ponad środkową płyciną roślinny relief. W środkowej płycinie, pod łukiem płaskorzeźbione narzędzia Męki Pańskiej. Środkowa część cokołu zwieńczona gzymsem w formie łamanego daszka. Boczne części cokołu zwieńczone podciętymi płytkami o daszkowych krawędziach.
Figury: Pod krzyżem dwie figury na wielobocznych, płaskich stopniach. Przy prawym boku Matka Boża, wpatrzona w górę, w Ukrzyżowanego, z dłońmi splecionymi na prawym boku. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista, spogląda na krzyż, z prawą dłonią na sercu.
Krzyż: Krzyż na kowadełkowej, wielokrotnie profilowanej stopce. Belki krzyża fazowane. Ramiona zakończone koniczynowo. Metalowa figura Chrystusa pełna z dłońmi ułożonymi klasycznie. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany, wystający poza belkę.
Otoczenie: Krzyż stoi w obudowanej wnęce w narożniku kamienicy. Wnęka murowana z cegły, z krzyżowym sklepieniem, zwieńczona dwuspadowym dachem. Portal z potrójnym profilem, zwieńczony ostrołukowo. Od strony chodnika wnęka odgrodzona niskim, ozdobnym płotkiem.
Źródło: przydrozne.eu