Opis
Postument: Postawa dwuelementowa. Dolna część podstawy w formie wysokiej stopki ze skośnie ściętymi górnymi krawędziami. Na skraju jej frontowej ściany podpis budowniczego: K. Pokorny Kattowitz
. Na froncie górnej części podstawy prostokątna płycina, obecnie pusta. Na podstawie płyta o głębokim, łamanym esowatym profilu. W cokole duża wnęka o zwieńczeniu w formie trójlistnego, ostrego łuku. Frontowa ściana cokołu bogato zdobiona. Wokół wnęki profilowana płycina. Łuk zwieńczenia wnęki wzbogacony o dodatkowy ostry łuk. Wokół płyciny roślinny relief. Cokół zwieńczony gzymsem w formie wysokiego łamanego daszka, głęboko podciętego. Frontowy trójkąt pod gzymsem zdobiony dużym roślinnym reliefem.
Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na płaskim, wielobocznym stopniu. Od dołu stopień przybiera kielichowy kształt. Maria w wyraźnym kontrapoście z głową zwróconą w bok i dłońmi splecionymi na prawym boku. Figura jest polichromowana.
Krzyż: Krzyż ma schodkową podstawę. Stopka krzyża w formie identycznej jak płyta między podstawą i cokołem. Belki krzyża fazowane, ramiona zakończone strzałkowo. Figura Chrystusa wysmukła, z dłońmi ułożonymi tradycyjnie. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, silnie falowany.
Otoczenie: Krzyż stoi w wydzielonej części posesji, na skraju chodnika. Ciasno otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Krzyż ocieniony przez kasztanowiec.
Uwagi: Boża Męka była fundowana przez Gminę Bielszowice. Krzyż Bożej Męki jest współcześnie (2014) odtworzony.
Źródło: przydrozne.eu