Opis
O istnieniu kościoła w Rokitnie pozwalają przypuszczać wzmianki z 1257 r. – Bolesław Wstydliwy ofiarował wówczas klasztorowi klarysek w Zawichoście wieś kościelną Rokitno. Gdy Tatarzy zniszczyli Zawichost, wieś Rokitno stała się własnością klasztoru w Krakowie. Ks. Wiśniewski w swoim „Historycznym opisie” zaznacza, że w poł. XV w. był w Rokitnie kościół drewniany.
Z zapisu wizyty kanonicznej z 1748 r. wynika, iż po spaleniu dawnego kościoła ks. prob. S. Kromer budował kościół drewniany w latach 1624-1629, z czterema ołtarzami. W głównym znajdował się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, ofiarowany przez ksienię Stanisławską. Świątynia spłonęła w 1877 r., z resztek ocalonych materiałów wybudowano plebanię.
W tym samym roku – 1877 – wzniesiono nowy kościół staraniem ks. prob. Władysława Inemana. 14 września1890 r. konsekrował go bp Tomasz Kuliński. Ten kościół stoi do dzisiaj.
Kościół w Rokitnie jest jednonawowy, z dobudowaną kaplicą, w której znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przeniesiony z dawnego drewnianego. Polichromia w kościele jest z XX w.
Źródło: diecezja.kielce.pl