Opis
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, zlokalizowany na Księżej Górze, istnieje od 2009 roku i zajmuje powierzchnię 16ha. Jest atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i rekreacji, a także dla prowadzenia edukacji przyrodniczej.
Teren Ogrodu to różnorodne siedliska przyrodnicze (las, zarośla, łąki, zbiorniki wodne, murawy, kamieniołom) oraz kolekcje roślinne (dendrologiczna, roślin ozdobnych, sadownicza) i pasieka pszczelarska. Jednym z jego cennych elementów jest nieczynne od lat wyrobisko wapieni, zajmujące powierzchnię ok. dwóch hektarów. W tej niecce znajdują się korzystne warunki siedliskowe do bytowania ciepłolubnych muraw napiaskowych i innych zbiorowisk sucho- i ciepłolubnych, stąd w kamieniołomie utworzono tzw.. siedlisko zastępcze dla muraw. Do siedliska trafiają rośliny z terenów, gdzie planowane są duże projekty infrastrukturalne, a prace budowlane mogłyby doprowadzić do unicestwienia cennych ekosystemów.
Ciekawie poprowadzone ścieżki ogrodu codziennie przyciągają spacerowiczów, biegaczy
oraz zapaleńców w nordic walkingu. Każdy pasjonat ciszy i przyrody powinien odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Śląski Ogród Botaniczny to także teren wypoczynku oraz rekreacji dla całych rodzin.
Ponadto przy Ogrodzie działa Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej, w której znajdują się profesjonalnie wyposażone pracownie: laboratoryjna i mikroskopowa oraz sala seminaryjna.
W ofercie edukacyjnej Ogrodu znajdują się przyrodnicze warsztaty o zróżnicowanej tematyce: terenowe oraz stacjonarne dla wszystkich grup wiekowych, w tym warsztaty specjalistyczne skierowane do uczniów i studentów szkół profilowanych. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych edukatorów, specjalistów w swoich dziedzinach i stanowią istotne wsparcie edukacji formalnej.
Śląski Ogród Botaniczny składa się z dwóch ogrodów - w Mikołowie i Radzionkowie, posiadających wspólną część administracyjną.
Źródło: radzionkow.pl