Opis
Niewielki Pierściec, położony na północ od Skoczowa, znany jest przede wszystkim z wyjątkowego w skali kraju sanktuarium św. Mikołaja. Niewielu wie jednak, że Pierściec może się też pochwalić interesującą atrakcją krajoznawczo-przyrodniczą – znajduje się tu bowiem zabytkowy młyn, który zamieszkuje kolonia bardzo rzadkich… nietoperzy – podkowców małych. Dlatego obiekt ten objęto ochroną w ramach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000.
Wyróżniający się osobliwą nazwą Pierściec jest niedużą miejscowością Śląska Cieszyńskiego, która leży między rzekami Wisłą i Iłownicą, w centrum tak zwanego Żabiego Kraju. Nazwa miejscowości, wywodząca się od staropolskiego słowa „pierść”, co oznaczało „grudę urodzajnej ziemi”, świadczy, że powstała już w czasach średniowiecznych. Jednak pierwsze informacje o niej pochodzą dopiero z okresu nowożytnego. Ważnym wydarzeniem w dziejach wioski był dramatyczny pożar, z którego ocalała jedynie figura św. Mikołaja. To uznane za cudowne ocalenie spowodowało rozwój kultu tego patrona chorych i ubogich. Pierściec do dziś znany jest w regionie jako jedno z nielicznych polskich sanktuariów św. Mikołaja, do którego ściągają corocznie - w grudniu - liczni pielgrzymi. Dla turystów interesująca będzie zapewne zarówno zabytkowa figura św. Mikołaja, jak i gmach samego kościoła.
Oprócz zabytków sakralnych, Pierściec dysponuje także szczególnego rodzaju atrakcją: wpisanym do rejestru zabytków młynem, którego poddasze upodobały sobie na letnią siedzibę nietoperze z gatunku podkowca małego. Sam młyn jest stuletnim, niedużym, parterowym budynkiem na planie prostokąta, przykrytym dwuspadowym dachem. W ostatnich latach przeprowadzono jego remont, zmieniając pokrycie dachu i montując platformę na nietoperzowe odchody. Podkowce małe – jedne z najmniejszych i najrzadszych ssaków latających - wykorzystują poddasze młyna jako letnią kolonię rozrodczą. Kolonie takie powstają na wiosnę, a na przełomie czerwca i lipca samice wydają na świat po jednym, najczęściej, młodym. Małe nietoperze stają się samodzielne po upływie kilku tygodni. Młyn w Pierśćcu został uznany za specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000.
Źródło: slaskie.travel