Opis
Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolną część podstawy stanowi wysoka stopka łącząca się skosem z częścią górną. Na jej lewym boku podpis budowniczego [K. Pokorny Kattowitz]. Górna część podstawy niewiele wyższa od dolnej. Na jej froncie płycina z liściasto wyciętymi narożnikami. W płycinie inskrypcja: Boże błogosław naszą ziemię. Uprasza się o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za Fundatorów i za dusze w czyściu 1900
. Pomiędzy podstawą i cokołem podwójna płyta o profilu wałkowym w dolnej i kowadełkowym w górnej warstwie. Cokół niezbyt wysoki, nieco węższy od podstawy. W cokole trzy profilowane wnęki na figury, zwieńczone trójlistnie z dopełnieniem do pełnego łuku. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka, podcięty. Trójkąty pod gzymsem pogrubione.
Figury: We wnękach cokołu trzy figury na wielobocznych podstawach i dwuwarstwowych stopniach, w dolnej warstwie kielichowych z gałką. We frontowej wnęce Matka Boża spoglądająca w lewo w górę, z dłońmi splecionymi na prawym boku. Na prawym boku cokołu święty Franciszek z wysuniętą nogą, ubrany w strój zakonny, z księgą w prawej ręce i z krzyżem przyciskanym do piersi lewą ręką. Na lewym boku święty Jan Ewangelista zapatrzony w górę, z prawą dłonią na sercu. Figury polichromowane.
Krzyż: Krzyż na kowadełkowej stopce, w dolnej części pogrubiony. Ramiona krzyża zakończone fantazyjnymi strzałkami. Figura Chrystusa pełna, z lekko zaciśniętymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.
Otoczenie: Krzyż stoi na rozdrożu w trawie. Ustawiony na trzech płytach. Ciasno ogrodzony ozdobnym metalowym płotkiem.
Źródło: przydrozne.eu