Opis
Funkcjonująca od 2008 r. galeria „Arche” to miejsce wyjątkowe, przede wszystkim z uwagi na osobę jej twórczyni, czyli Krystynę Szwajkowską – artystkę, której sława przekracza granice Polski, a także z uwagi na inspiracje do dzieł sztuki, które czerpie głównie z charakterystycznych dla tych okolic jurajskich krajobrazów.
Krystyna Szwajkowska ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza) na kierunku wychowanie plastyczne. Dyplom z grafiki artystycznej zrealizowała w 1982 r. pod kierunkiem prof. Ryszarda Osadczego. W 1996 r. otrzymała stypendium naukowe rządu Belgii i odbyła półroczne studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, pogłębiając wiedzę z zakresu litografii w pracowni prof. Ingrid Ledent. Jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych w zakresie grafiki, pracuje na stanowisku profesora w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w Pracowni Litografii. W 2007 r. ukazała się jej autorska książka pt. „Litografia – tradycja i współczesność”. W latach 1999–2005 była prodziekanem Wydziału Wychowania Artystycznego, a w latach 2005–2008 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Plastyki AJD. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest artystką bardzo aktywną, bierze udział w warsztatach graficznych i plenerach plastycznych, należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, jej galeria jest stałym partnerem władz samorządowych i innych instytucji przy okazji organizowania różnych imprez i promocji okolic.
Krystyna Szwajkowska jest również artystką bardzo utytułowaną. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody i odznaczenia, w tym w 2005 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Poza tym w 1993 r. zajęła I miejsce w dziedzinie grafiki na IV Ogólnopolskim Biennale Sztuki „Ecce Homo” w Katowicach, w 2001 r. otrzymała wyróżnienie honorowe na Ogólnopolskim Konkursie Graficznym „Triennale Tczewskie”, w 2002 r. została nagrodzona nagrodą Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej na VI Biennale Twórczości Plastycznej Wojska Polskiego „Ars 2002” w Rzeszowie, a w 2004 r. zdobyła I nagrodę na VII Biennale Twórczości Plastycznej Wojska Polskiego „ARS 2004” w Warszawie.
Swoje prace Krystyna Szwajkowska prezentuje zarówno w swojej galerii, jak i podczas wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Ważniejsze z nich to:
-
1990 – Galeria Biblioteki Center Ost, Odense, Dania;
-
1993 – Galeria Klubu Lura, Chicago, USA;
-
1997 – Centrum Graficzne Fransa Masereel’a, Kasterlee, Belgia;
-
1998 – Galeria Gerdan, Lwów, Ukraina;
-
1997 – Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa;
-
2000 – Galeria Sztuki Ezoterycznej, Częstochowa;
-
2002 – Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa;
-
2003 – Galeria „Wejściówka”, Redakcja Gazety Wyborczej, Częstochowa;
-
2005 – Galeria „Babie Lato”, Częstochowa;
-
2006 – Galeria Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa;
-
2007 – Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa;
-
2007 – Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz.
Prace artystki znajdują się między innymi w zbiorach Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w Centrum Graficznym Fransa Masereel'a w Kasterlee (Belgia) oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
Jeżeli chodzi o tematykę prac artystki, inspirację czerpie ona przede wszystkim z przyrody Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w szczególności zaś swoje zainteresowanie kładzie na wapiennych kamieniach, ich materii, strukturze i rysunku. W skałach i kamieniach z okolicy odnajduje skamieliny, które niczym matryce graficzne przechowują rysunki prehistorycznych zwierząt: amonitów, ślimaków, małży. To ich szkielety i skorupy utworzyły wapienne skały. Odciski w skałach są jak swoisty notatnik (szkicownik) natury. Wizerunki tych skamielin znalazły swoje miejsce w pracach artystki, najpierw w cyklu litografii pt. „Portrety kamieni”, który następnie przerodził się w bogatszy w barwie cykl pt. „Historia naturalna”. W nim ponownie pojawił się człowiek i jego wizerunek jako skamielina, który symbolizuje naturalną konsekwencję rozwoju tego cyklu. Związki człowieka z naturą podkreślane są w cyklu prac pt. „Arche”.
Techniką graficzną, którą tworzy Pani Krystyna jest przede wszystkim litografia, ale pojawią się wśród jej dzieł sztuki także prace rysunkowe, rzeźby i tkaniny artystyczne. Jest to więc artystka wielowymiarowa.
Na koniec warto wspomnieć, iż w galerii „Arche” można nie tylko podziwiać prace artystki, ale również je zakupić.
Źródło: peuk.fiiz.pl