Cmentarz ofiar II wojny światowej w Olsztynie
112/05
Opis
Przy szosie Olsztyn - Kusięta znajduje się pomnik z napisem u podstawy „Bohaterom walk o wolność Ojczyzny, pomordowanym w latach 1939–1945″. Droga od obelisku prowadzi w głąb lasu sosnowego, aż do cmentarnej bramy, na której widnieje napis: „Cmentarz ofiar II wojny światowej″. Przy alejce, która była ostatnią drogą skazanych, stoi pomnik przedstawiający scenę pożegnania ludzi idących na śmierć. W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa tutaj prawie 2 tys. zamordowanych przez hitlerowców Polaków. Byli to głównie więźniowie z Częstochowy i Radomska oraz ludność z miejscowości pacyfikowanych przez Niemców. Znajdują się tu także prochy kilkuset jeńców radzieckich, rozstrzelanych przez Niemców w latach 1941–1944.
Na miejscu straceń można zobaczyć znajdującą się tam od 2008 roku drogę krzyżową. Została ona zaprojektowana i wykonana przez Danutę i Jana Wewiór. Kolejne stacje umieszczono na drzewach rosnących na cmentarzu.
Znajdujące się pod Olsztynem miejsce straceń wykorzystywane było już w czasach rozbioru Polski. Wtedy stała tam szubienica, na której z rozkazu cesarskiej władzy wieszano skazańców. Stąd też miejsce te nazywa się czasami szubienicą.
Źródło: peuk.fiiz.pl