Opis
Figura: Na kwadratowym stopniu figura św. Jana Nepomucena. Jan stoi wyprostowany, w sutannie ukształtowanej jakby ubrał spodnie. Poza tym strój Jana standardowy, ze stułą. Święty spogląda przed siebie, na prawym ramieniu trzyma duży krucyfiks podtrzymywany obiema rękami. Lewą ręką przytrzymuje ponadto palmę. Figura osłonięta blaszanym daszkiem o ząbkowanych krawędziach, wygiętym w łuk, opartym na metalowych prętach.
Postument: Podstawa jednoelementowa, w formie wydłużonej ku górze kostki z fazowanymi górnymi krawędziami. Na niej cokół o krawędziach w środkowej części fazowanych. Ściany cokołu wypełnione płycinami o łukowym zwieńczeniu. We frontowej płycinie płaskorzeźbiona Matka Boża z ramionami skrzyżowanymi na piersiach. Maria stoi na kuli ziemskiej unoszonej przez anioła (putto). Pod jej stopami księżyc. Górna część płyciny wypełniona wzorem w formie gołębicy. Płyciny w bocznych ścianach zdobione roślinnym reliefem. Płycina na tylnej ścianie cokołu zawiera ozdobny kartusz zwieńczony koroną. W owalu kartusza krzyż, pod którym data 196(?). Pod gzymsem cokół ma wcięcie, ponad którym kwadratowa płyta o krawędzi zdobionej żebrowaniem. Schodkowy gzyms jest zabezpieczony metalową obejmą.
Otoczenie: Figura stoi na trójkątnym skwerze w rozwidleniu dróg. Podniesiona na schodkowym podeście wymurowanym z cegieł.
Źródło: przydrozne.eu