Opis
Projekt nowego kościoła nawiązuje do architektury dwóch wcześniej budowanych kościołów. W prezbiterium umieszczono ołtarz do sprawowania liturgii, kamienną ambonę, na suficie zawieszono nowe żyrandole. Zastosowano ogrzewanie podłogowe, systemy wentylacji i klimatyzacji. Nowa świątynia może pomieścić około 300 osób – w tym jest 200 miejsc siedzących. Powstały także zakrystia, salka dla ministrantów, toalety, mieszkanie dla proboszcza oraz w podziemiach kościoła salki katechetyczne. Na wieży zamontowano zegar. Nocą kościół jest oświetlony z zewnątrz. Wmontowano także zraszacze do trawy. Obszar wokół kościoła obsadzono roślinami. Z ażurowych kostek wykonano parking dla 43 pojazdów. Budowa trwała niecałe dwa lata i w całości była finansowana ze środków Banku Światowego. W 2018 roku dobudowano w podziemiach kościoła garaż, a w pomieszczeniach nad zakrystią i na poddaszu zostało umieszczone probostwo.
11 listopada 2016 roku o godz. 11.00 za zgodą Kurii Metropolitalnej w Katowicach, po raz pierwszy została odprawiona Msza Święta w nowej świątyni.
Dekretem Arcybiskupa Wiktora Skworca z dnia 01 kwietnia 2017 roku parafia została powiększona o mieszkańców z Dąbrów i ulic Kolejowej i Raciborskiej – to byli parafianie z Syryni.
Dnia 8 września 2018 roku Arcybiskup Wiktor Skworc dokonał uroczystego poświecenia kościoła i wsi.
Źródło: parafianieboczowy.pl
Historia
Stara wioska Nieboczowy niebawem zamieni się w zbiornik retencyjny "Racibórz Dolny". Aby uchronić okolicę przed zalewaniami Odry w czasie powodzi (ostatnia nawiedziła okolicę w 1997 roku) postanowiono przenieść całą wieś z infrastrukturą na nowe miejsce w odległości 8,5 km od starej wioski. Do nowego miejsca przeniesiono kościół, cmentarz, remizę z przedszkolem i kuchnią, boisko, a nawet przydrożne kapliczki. W nowych Nieboczowach pierwszy stanął kościół pw. św. Józefa Robotnika, wybudowany w półtora roku. Prawdopodobnie jest to jedyny w świecie kościół zbudowany z udziałem dotacji Banku Światowego i odszkodowania za kościół ze starych Nieboczów - jak powiedział proboszcz ks. Mariusz Pacwa. Stary kościół został zdesakralizowany i został zburzony. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 2017 roku parafia została poszerzona o mieszkańców Dąbrowy, których wyłączono z parafii w Syrynii, ze względu na bliższą odległość do kościoła. W kościele już są odprawiane msze święte. Organy, ołtarze, ambona, chrzcielnica, niebieski konfesjonał, stacje Drogi Krzyżowej zostały przeniesione ze starego, murowanego kościoła wzniesionego w 1930 roku. Zostały poddane wcześniej renowacji. W ołtarzu, powstałym w okresie międzywojennym, zwracają uwagę święci: św. Józef, św. Florian, św. Barbara, św. Katarzyna, św. Izydor. Boczne ołtarze są poświęcone Sercu Pana Jezusa i Sercu Maryi, a obok znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej. W zakrystii za szkłem - figura św. Józefa z XVI wieku, znaleziona w stodole u parafian. Budowla swoją bryłą nawiązuje do pierwszego drewnianego kościoła w Nieboczowach, pochodzącego z przełomu XVI i XVII wieku. Jej wysoka, 28-metrowa wieża jest obita drewnem z modrzewia syberyjskiego, dach pokrywają łupki włoskie, kopuły też - modrzew syberyjski. Wnętrze kościoła wykonano z marmuru chorwackiego. Kościół ma nowoczesne rozwiązania - ogrzewanie podłogowe, monitoring, podświetlenie LED, zautomatyzowany system sterowania (w zależności od temperatury okna uchylają się same). Wszystkiego dopilnował, w najdrobniejszych szczegółach ks. Pacwa, zasięgając rady Archidiecezjalnej Komisji Sztuki Sakralnej.
8 września 2018 abp Wiktor Skworc uroczyście poświęcił nową wioskę Nieboczowy oraz kościół pw. św. Józefa Robotnika.
Źródło: silesia.edu.pl