Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą w Mokrej
126/14
Opis
Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą w Mokrej to zupełnie nowa placówka muzealna na kulturowej mapie województwa śląskiego. Została ona bowiem otwarta pod koniec 2010 r. Obiekt wybudowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013 w ramach działania 4.1. Infrastruktura Kultury.
Tematyka zbiorów zgromadzonych i prezentowanych w muzeum, jak sama nazwa wskazuje, nie jest jednorodna, dotyczą one bowiem dwóch nie związanych ze sobą dziedzin: słynnej bitwy pod Mokrą, która była jednym z pierwszy starć Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej oraz kultury przeworskiej. Tematykę tę łączy jednak sama miejscowość, w której zlokalizowane jest muzeum, czyli Mokra. A ponieważ jest ona za mała, by tworzyć tutaj dwie profesjonalne placówki muzealne, stworzono jedną.
W muzeum zgromadzone zostały eksponaty z walk wrześniowych oraz znaleziska z wykopalisk archeologiczno-cmentarnych ciałopalnych z okresu wpływów rzymskich, które znajdowały się wcześniej w Izbie Pamięci mieszczącej się w Szkole Podstawowej w Mokrej. Ekspozycja dotycząca bitwy z września 1939 r. obejmuje to, co znaleźli mieszkańcy po bitwie i to, co uczestnicy walk przekazali przez ostatnie 40 lat. Tak więc można tutaj zobaczyć mundury, uzbrojenie, fotografie i proporce pułkowe, a także wykonaną przez gimnazjalistów z Barwina w województwie kujawsko-pomorskim makietę bitwy. Prezentowane tutaj eksponaty nie dotyczą tylko samej bitwy, ale związane są ze wszystkimi latami, jakie minęły od czasu jej wybuchu. Jest to więc swoistego rodzaju muzeum ludzi, ich wspomnień, przeżyć, stanowiące niejednokrotnie świadectwo ich życia, a czasem i śmierci. Odwiedzający muzeum, poza obejrzeniem eksponatów prezentowanych w gablotach, mogą również obejrzeć multimedialny film stanowiący rekonstrukcję słynnej bitwy.
Część poświęcona kulturze przeworskiej jest nadal w trakcie w organizacji. Znajdą się tam przedmioty sprzed 1,5 tysiąca lat, stanowiące dorobek ponad 10-letniej pracy archeologa – dr Marcina Biborskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który badał cmentarzysko Germanów i grodzisko w okolicach Mokrej.
Poza wystawą stałą, w muzeum prezentowane są wystawy czasowe. Odbywają się tutaj również lekcje muzealna, których oferta skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Pomysł stworzenia Muzeum w Mokrej narodził się już bardzo dawno temu. Eksponaty związane z bitwą pod Mokrą gromadzone były od wielu lat i utworzono na ich bazie Izbę Pamięci w miejscowej szkole. W większości pochodziły one z darów okolicznych mieszkańców, również tych, którzy pamiętają czasy II wojny światowej bądź też ich potomków.
Co do tematyki kultury przeworskiej, pomysł na stworzenie ekspozycji jej poświęconej, narodził się w związku z prowadzonymi od ponad 10 lat badaniami archeologicznymi na terenie cmentarzyska Germanów i grodziska w okolicach Mokrej przez pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Marcina Biborskiego.
Szansą na stworzenie placówki muzealnej „z prawdziwego zdarzenia” okazał się Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, do którego gmina złożyła wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach działania 4.1. Infrastruktura Kultury. Całkowitą wartość inwestycji w wysokości ponad 810 tys. zł pokryła Unia Europejska, resztę zaś wyłożyła ze swoich środków Gmina Miedźno. W rezultacie wybudowana i zagospodarowana została nowa siedziba muzeum. Oficjalne otwarcie miało miejsce w dniu 11 listopada 2010 r.
Źródło: peuk.fiiz.pl