Opis
Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie stopki. Górny element podstawy i cokół mają środkową część pogrubioną, co daje rzut krzyża. Na froncie podstawy trzy głębokie, profilowane płyciny. Boczne płyciny prostokątne, środkowa ma trójlistne narożniki. W środkowej płycinie wyryta data 1895. Na podstawie gruba płyta o łamanym, esowatym profilu. W płycie zamocowana metalowa latarnia. Trzy płyciny zdobią też wysoki cokół. Płyciny są zwieńczone trójlistnym łukiem wpisanym w pełny łuk. Pola nad płycinami zdobione gęstym, roślinnym reliefem. W środkowej płycinie czarna tablica z inskrypcją: Któryś za nas cierpiał rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami
. W górnej części płyciny relief ze splecionymi symbolami Męki Pańskiej. Środkowa część cokołu zwieńczona podciętym łukowo gzymsem w formie łamanego daszka. Boczne elementy cokołu zwieńczone dwupiętrowym, daszkowym gzymsem, podkreślonym listwą.
Figury: U stóp krzyża, na gzymsie postumentu, dwie figury na ośmiobocznych stopkach. Przy prawym boku krzyża załamująca ręce Matka Boża. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista z dłońmi splecionymi na wysokości piersi. Obie postacie spoglądają na krzyż.
Krzyż: Krzyż na rozbudowanej stopce o złożonym, kowadełkowym kształcie. Górna część stopki prosta. Krzyż z fazowanymi belkami, z ramionami zakończonymi koniczynowo. Figura Chrystusa pełna, z rękami rozłożonymi wzdłuż belki, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, lekko falowany z niesymetrycznie podwiniętą dolną krawędzią.
Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze przy skrzyżowaniu. Podniesiony na dwóch płytach. Za krzyżem rośnie wierzba.
Źródło: przydrozne.eu