Izba Regionalna w Międzybrodziu Bialskim
Opis
Powstała w 2008 r. izba regionalna jest jednym z wielu przykładów atrakcji turystycznych stworzonych dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pasji mieszkańców województwa, którzy dążą do ocalenia pamięci o swoich przodkach, a jednocześnie pragną dzielić się lokalnym dziedzictwem kulturowym z innymi. Taki właśnie cel przyświecał od wielu już lat panu Mieczysławowi Czulakowi, który najpierw powołał do życia Towarzystwo Miłośników Zabrodzia Bialskiego, a po ponad dwudziestu latach starań otworzył izbę regionalną.
Ekspozycja stała izby zawiera wiele cennych dokumentów z historii, kultury i sztuki ludowej istniejącego blisko pięć wieków Międzybrodzia. Fakt ten potwierdza znajdujący się w izbie dokument z 1549 r., będący kserokopią aktu założenia miasteczka oraz kserokopia mapy Księstwa Oświęcimskiego z XVI w. Niemniejszą wartość historyczną, budzącą wśród zwiedzających ogromne zainteresowanie, mają prezentowane tutaj dokumenty dotyczące związków Międzybrodzia z wybitnymi postaciami, jak chociażby papieżem Janem Pawłem II czy generałem Józefem Hallerem. W izbie dużo miejsca poświęcono również życiu codziennemu jego dawnych mieszkańców. Znajduje się tutaj pokaźna kolekcja dawnego sprzętu gospodarstwa domowego, eksponaty rolnicze, rzemieślnicze i stroje ludowe, pochodzące z terenu całej gminy. Godne polecenia są wyjątkowe zbiory pism i starych fotografii. Uwagę zwiedzających przyciągają stare żelazka (np. o wadze 6,60 kg), drewniana łyżwa, stępki, ocydzarki, dziyska, baranki, kołowrotki do przędzenia, cyrkiel, kolekcja strugów stolarskich, maszyn do szycia, form na czapki baranie, lamp naftowych, etc. Większość z nich ma już ponad 100 lat. Ciekawa jest również wystawa dotycząca starego budownictwa w Międzybrodziu. Poprzez eksponowanie podświetlanych plansz ilustrujących zabytki i krajobrazy gminy, promuje się te piękne wioski leżące nad Sołą, wijącą się pomiędzy wzniesieniami Beskidu Małego. Przedstawiono też sylwetki zasłużonych mieszkańców Międzybrodzia, a nawet artykuły o Międzybrodziu zamieszczane w dwutygodniku „Nad Sołą i Koszarawą”.
Izba cieszy się wielką popularnością. Często zaglądają do niej sami mieszkańcy, ale przede wszystkim przyjeżdżający z różnych zakątków Polski turyści. W ciągu pierwszy dwóch lat jej istnienia, placówkę odwiedził ponad 1000 osób.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Izba regionalna została uroczyście otwarta dla zwiedzających w 2008 r., ale pomysł jej stworzenia narodził dużo wcześniej. Inicjatorem jej powstania było funkcjonujące od 1985 r. Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia Bialskiego, założone i prowadzone przez Mieczysława Czulaka. Jego celem jest m.in. zainteresowanie przeszłością społeczeństwa, kulturą i obyczajami, a także warunkami życia pokoleń żyjących na tym terenie. By zachować od zapomnienia, gromadzono dawne narzędzia rolnicze i przedmioty codziennego użytku, obrazujące trud mieszkających tu przodków. Miejscowi rzemieślnicy wykonywali niektóre z nich, zwłaszcza możliwe do wykonania z dostępnego surowca, jak drewno, glina i kamień. W ten sposób udało się zgromadzić pokaźny zbiór przeróżnych przedmiotów, który stał się podstawą stworzenia, we współpracy z Gminą Czernichów, stałej ekspozycji w postaci izby regionalnej w centrum kultury. Jej istnienie właśnie w tym, jakże ważnym dla mieszkańców Międzybrodzia miejscu, to zasługa całej społeczności, ale przede wszystkim sołtysa Tadeusza Harata, a także członkiń i członków zespołu pieśni „Międzybrodzianka”, którzy wytrwale i skutecznie bronili budynek przed przekazaniem go w dzierżawę policji.
Źródło: peuk.fiiz.pl