Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Marklowicach
Opis
Na początku XX wieku, wskutek rozrostu wspólnoty parafialnej, podjęto plany budowy nowego kościoła, gdyż stary okazał się zbyt ciasny. Projekt nowego kościoła w stylu neogotyckim wykonał, pochodzący z Raciborza Jan Affa, absolwent architektury w Magdeburgu. W międzyczasie, 12 grudnia 1910, spłonął drewniany kościół św. Walentego, dlatego też nowy kościół wzniesiono na miejscu starego. Prace rozpoczęły się w 1914 roku. 17 września 1918 kard. Bertram z Wrocławia dokonał poświęcenia kościoła, a konsekracja nastąpiła w 1925 roku. Kościół otrzymał wezwanie św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po II wojnie światowej dokonano generalnego remontu kościoła, a w latach 60-tych zgodnie z nakazami nowej mody usunięto część neogotyckiego wyposażenia z transeptu, ołtarzy bocznych i filara.
Nieopodal kościoła znajduje się Pomnik Powstańców Śląskich, odsłonięty 1 listopada 1924. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku parafia wzbogaciła się o nowe zabudowania: powstał dom katechetyczny oraz nowe probostwo wraz z kancelarią, które zostało poświęcone i oddane do użytku 30 grudnia 1989. W miejscu starego probostwa powstała sala parafialna. 31 lipca 1988 na terenie Marklowic - w Chałupkach - erygowano kolejną parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Źródło: encyklo.pl
Historia
W niedługim czasie po lokacji wybudowano w Marklowicach drewniany kościół. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1305 roku. Nie ma natomiast jakichkolwiek informacji co do funkcjonowania parafii. W pierwszej połowie XIV wieku kościół stał się filią parafii wodzisławskiej. Kościół ten wymieniany w dokumentach z XVII wieku, nosił wezwanie św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Walentego. Posiadał gotycką bryłę. Przez pewien czas należał do protestantów, a po przywróceniu go katolikom w 1619 roku dokonano renowacji i uzupełnień wyposażenia w paramenty liturgiczne, aby mógł służyć jako kościół katolicki. W 1888 roku w Marklowicach Dolnych erygowano parafię, której pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Powollik.
Źródło: encyklo.pl