Opis
Ta niezwykle ważna dla Lublińca placówka muzealna jest poświęcona patronce miasta – św. Edycie Stein. Nowoczesna ekspozycja znajduje się w dwóch salach wystawienniczych na piętrze kamienicy Courantów – dziadków Edyty Stein.
Placówka ma charakter interaktywny. Życie Edyty Stein i jej związki z Lublińcem przedstawione są na prezentacjach multimedialnych, fotografiach oraz tablicach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii muzealnych, muzeum pozwala widzowi przenieść się w czasie do okresu życia świętej.
Do obiektu prowadzą oryginalne drzwi z domu dziadków Edyty Stein, które zostały wmontowane w szklaną ścianę. Do środka wchodzi się przez próg – stopień schodów, na którym w dzieciństwie przesiadywała patronka miasta. Warto tutaj dodać, iż próg i drzwi to jedyne pamiątki po patronce Lublińca. Jednak ta skromność eksponatów nie przeszkodziła organizatorom muzeum w stworzeniu niezwykłej placówki. Muzeum Edyty Stein jest bowiem interaktywną placówką muzealną na miarę XXI w., przede wszystkim dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik multimedialnych.
Tuż za drzwiami znajdują się oświetlone tablice, muzyka, interaktywne monitory oraz bruk i tory kolejowe. Od razu pojawia się skojarzenie z drogą do Auschwitz, dokąd skazani z całej Europy byli przywożeni pociągami. Również aresztowana w Holandii Edyta Stein swoją ostatnią drogę do Auschwitz przebyła właśnie pociągiem. Tory przechodzą w obraz, a kończą się w smudze światła. Naprzeciw tej instalacji ustawione jest żeliwne krzesło. Widz, siedząc na nim, może ujrzeć ginące w świetle tory. Wszystkiemu towarzyszy nastrojowa muzyka.
Znajdujące się w muzeum tablice, począwszy od drzewa genealogicznego, przybliżają życie Edyty Stein. Dzieje jej rodziny można prześledzić na podstawie źródeł historycznych od poł. XVII w. Kolejne tablice to już czasy życia samej Świętej, od dzieciństwa, poprzez studia, chrzest, życie w klasztorze, transport do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i śmierć w komorze gazowej. Całości dopełniają wiadomości o Holokauście. Ekspozycję kończy mapa Europy, na której zaznaczono miejsca, z którymi dzisiejsza patronka Starego Kontynentu była szczególnie związana.
Ponadto, na ekspozycji na specjalnych monitorach wyświetlane są m.in. filmy z obchodów nadania Lublińcowi patronatu św. Edyty Stein.
Muzeum zostało uroczyście otwarte 28 lutego 2009 r. Jego poświęcenia dokonał biskup Jan Wieczorek. Placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny, dzięki któremu możliwe jest organizowanie wystaw, wernisaży, pokazów, a także wieczorków poetyckich i występów kameralnych. Autorem koncepcji muzeum jest Marcin Cyroń.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu, w pobożnej niemieckiej rodzinie żydowskiej. Przeszła jednak na wiarę katolicką i wstąpiła do zakonu karmelitanek, gdzie przybrała imię Teresy Benedykty od Krzyża. Była wybitnym filozofem i pedagogiem. W 1942 r. została aresztowana w klasztorze w Holandii i wywieziona do obozu w Auschwitz, gdzie poniosła męczeńską śmierć.
Edyta Stein została ogłoszona świętą przez papieża Jana Pawła II w 1998 r. W 1999 r. Ojciec Święty proklamował ją współpatronką Europy.
Związki Edyty Stein z Lublińcem są wynikiem przede wszystkim faktu, iż to właśnie tutaj mieszkali jej dziadkowie. Przyszła święta z miastem była mocno związana. O Lublińcu zawsze mówiła: „moje ukochane miasto”, a gdy podczas wakacji wyjeżdżała z Wrocławia do Lublińca, mówiła: „jedziemy do domu”. Po latach napisała: „dla nas, dzieci, nie było większej radości, jak wakacyjny wyjazd do krewnych w Lublińcu... w tym małym miasteczku cieszyliśmy się wielką swobodą. Znaliśmy tu każdy kąt i każdy radośnie witaliśmy”. Edyta Stein w 2008 r. została ustanowiona patronką Lublińca. Na rynku znajduje się pomnik poświęcony jej pamięci.
Źródło: peuk.fiiz.pl