Opis
„Dawid Biderman był przywódcą chasydzkim i założycielem dyastii cadyków z Lelowa, która do dziś istnieje w Izraelu. Na życie zarabiał jako sprzedawca towarów kolonialnych, ale jego prawdziwym powołaniem były spotkania z ludźmi i przekazywanie chasydzkich prawd. Ten skromny Żyd już za życia był uznawany za wyjątkowego człowieka.
Cadyk Biderman zmarł w 1814 roku i został pochowany na lelowskim kirkucie, a nad jego grobem wybudowano ohel, który przetrwał do II Wojny Światowej. Do tego też czasu pobożni chasydzi nawiedzali grób swego mistrza. Wojna brutalnie przerwała ten religijny zwyczaj. Podczas wojny kirkut i ohel zostały zniszczone. Po wojnie na miejscu kirkutu wybudowano pawilony handlowe i magazyny GS-u.
W 1988 roku z inicjatywy chasydów Fundacja Rodziny Nissenbaumów zaczęła szukać grobu cadyka z Lelowa. Okazało się, że znajduje się on pod częścią pawilonu z rzeczami metalowymi. Po odnalezieniu szczątków Dawida urządzono nowy ohel i rozpoczęły się powojenne pielgrzymki chasydów do grobu ich mistrza. Chasydzi przyjeżdzają z całego świata w rocznicę śmierci cadyka, wierząc w to, że dusza Dawida Bidermana zstępuje na ziemię i pomaga chasydom we wzsnoszeniu się ich modlitw do Boga, a także rozwiązywaniu codziennych problemów. Te spotkania są okazją do wspólnych modlitw, rozmów oraz zabawy podczas której tańczą i śpiewają. Kobiety nie biorą udziału w tych uroczystościach.”
Źródło: peuk.fiiz.pl