Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Łaziskach Górnych
A/158/05 z 07.10.2005
Opis
Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu Łaziska należącego do archidiecezji katowickiej.
Świątynia, która reprezentuje styl funkcjonalistyczny, powstała jako drugi kościół parafialny, wg projektu architekta z Katowic – Gambieca. Na szczególną uwagę zasługuje jej wnętrze. Ołtarz główny pochodzący z lat 50. ubiegłego wieku przedstawia Boga Ojca, Ducha Świętego i chrzest Pana Jezusa w Jordanie, a także nauczanie ludzi przez św. Jana i jego ścięcie. Rzeźby ołtarzowe wykonali Franciszek Baranowski i Jan Feluwof z Bydgoszczy. W latach 1986–1987 Owen z Bytomia namalował nowy obraz do ołtarza głównego „Chrzest Chrystusa”. W kościele znajdują się również obrazy wykonane przez łaziskiego malarza – Goldę. W 1954 r. poświęcono pięć dzwonów: Matkę Bożą Częstochowską, Ścięcie św. Jana Chrzciciela, św. Antoniego Padewskiego, św. Stanisława Kostkę i św. Barbarę.
Na terenie parafii znajduje się zabytkowy cmentarz, na którym są dwie kaplice. Nowsza – kaplica Zmartwychwstania Pańskiego – została wykonana przez architekta Ryszarda Mendroka z Tychów i poświęcona w 1998 r. przez ks. arcybiskupa Damiana Zimonia. W pobliżu kościoła znajduje się również probostwo połączone z domem katechetycznym, w którym mają swoje spotkania: Dzieci Maryi, Oaza Młodzieżowa, Franciszkański Zakon Świeckich, chór parafialny, Oaza Rodzin, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Schola i Caritas. W 1991 r. został poświęcony Dom Pomocy Charytatywnej im. św. Brata Alberta. Znajdowała się w nim ochronka dla dzieci, a do 2004 r. również mieszkanie sióstr albertynek i księgarnia „Albertinum”. Od 2005 r. prowadzi tam swoją działalność Kuchnia Brata Alberta.
Warto także podkreślić, iż na granicy Łazisk Średnich z Łaziskami Dolnymi znajduję się wybudowana w 1819 r. kapliczka św. Jana. Co roku, w przededniu uroczystości św. Jana, odprawiana jest przy niej msza św., na której spotykają się parafianie z Łazisk Średnich i Dolnych.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Kult św. Jana Chrzciciela jest żywy w Łaziskach Średnich już od 1800 r., kiedy to po licznych klęskach żywiołowych został on obrany za patrona miasta. Parafia jemu poświęcona powstała jednak dopiero w XX w. W 1925 r. naczelnik gminy, Jan Szuster, utworzył tutaj Komitet Budowy Kościoła, po czym jemu i Karolowi Greczemu powierzono kierownictwo nad jego budową. Pierwszą świątynią była budowla drewniana na podmurówce. To właśnie za czasów jej istnienia erygowana została samodzielna parafia w Łaziskach Średnich, którą powierzono opiece ich patrona. Z powodu jednak rosnącej liczby wiernych pojawiła się paląca potrzeba wzniesienia nowej, większej świątyni. W 1936 r. od spadkobierców rodziny Paździor zakupiono pod nią grunt. Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budową kościoła miała miejsce 5 września 1937 r. Dokonał go ks. Wilhelm Kasperlik. Budowa została ukończona w 1939 r. Niestety, nowo wybudowana świątynia doznała wielu zniszczeń w wyniku uderzenia pocisku – zniszczeniu uległa bowiem jej fasada, dach, sufity, mury wewnętrzne i ołtarze. Kościół jednak został szybko odbudowany i poświęcony przez ks. J. Głowińskiego 25 grudnia 1940 r.
Źródło: peuk.fiiz.pl