Opis
Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część stanowi grubą stopkę ze ściętymi górnymi krawędziami. Górna część podobnej wysokości. Na jej froncie inskrypcja w ramce: Święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych. 2. Mach. 12.4.
. Na podstawie płyta zwężająca się łamanym, kowadełkowym profilem. Cokół szeroki, niski, fazowany, przy czym fazowanie kończy się łukami. W cokole wnęka o trójlistnym zwieńczeniu. Frontowa ściana wokół wnęki zdobiona roślinnym reliefem wpisanym w geometryczny wzór. Na tylnej ścianie cokołu wyryta data 1899. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu o szerokich wygięciach. W polu wygięcia na froncie ozdobny chrystogram IHS uzupełniony roślinnymi motywami.
Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej z pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Figura w kontrapoście, ustawiona na wielobocznym stopniu.
Krzyż: Krzyż na rozbudowanej podstawie o kowadełkowym kształcie. Podstawa krzyża ma łukowo zwężającą się stopkę i daszkowy gzyms zwężający się esowato ku dołowi. Na froncie podstawy, w ramce, wyryte narzędzia Męki Pańskiej. Krzyż ma też kowadełkową stopkę. Belki krzyża obrysowane wzdłuż krawędzi. Ramiona krzyża zakończone zaokrąglonymi strzałkami, zdobionymi roślinnym reliefem. Figura Chrystusa wysmukła, z półotwartymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.
Otoczenie: Krzyż stoi przy jednej z cmentarnych alejek, przy kościele pw. św. Michała Archanioła. Podniesiony na dwóch płytach, otoczony niskimi krzewami.
Źródło: przydrozne.eu