Opis
Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część podstawy schodkowa. Na niej płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy wyższa, z płyciną na froncie. Płycina obramowana ozdobnym brzegiem z motywem liści w narożnikach. W niej napis fundacyjny: Przechodzących prosimy o pobożne Ojcze nasz i Zdrowaś Marya! 1908
. Daszkowy gzyms oddziela podstawę od cokołu. W cokole szeroka wnęka zwieńczona łukowo. Narożniki ponad wnęką zdobione motywem kwiatowym. Cokół obwiedziony u góry wąską listwą. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka, profilowanego od dołu. W narożnikach gzymsu ćwierćrozetki z muszlowym wzorem. W trójkątnym polu pod gzymsem, na froncie akronim IHS, a po bokach rozetki.
Figury: Figura Matki Bożej – płaskorzeźba na prostym stopniu, we wnęce. Maria z lekko pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach.
Krzyż: Stopka krzyża rozbudowana. Ma ona kształt równobocznej kapliczki przykrytej łamanym daszkiem. Na jej ścianach symbole – z przodu i z tyłu narzędzia męki pańskiej. Na lewym boku kielich z hostią, na prawym boku serce gorejące. Krzyż z silnie fazowanymi belkami ma przekrój ośmioboczny. Belki krzyża z ostrogami, prosto zakończone. Figura Chrystusa wielkości krzyża – nogami dotyka podstawy. Kartusz INRI w układzie poziomym, falowany, wystający poza obrys krzyża.
Otoczenie: Krzyż stoi na wybrukowanym fragmencie terenu przy osiedlowej drodze. Otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem.
Źródło: przydrozne.eu