Opis
Izba Historyczna to swoistego rodzaju mini muzeum regionalne gminy Kozy, stworzone z inicjatywy jej mieszkańca, wielkiego społecznika, założyciela Koła Historycznego – Adolfa Zubera. W skład ekspozycji wchodzą typowe XIX- i XX-wieczne sprzęty kuchenne, narzędzia rolnicze, narzędzia stolarskie, ule słomiane prostokątne i owalny tzw. koszka. Można tutaj zobaczyć oryginalne maźniczki, żarna, wagi, żelazka na dusze, stępki, cepy i brony, a także pięknie malowaną skrzynię posażną z 1848 r. i kobiecy strój (jakle, spódnice, chusty, zapaski). Zbiory etnograficzne uzupełniają elementy XIX- i XX-wiecznego umeblowania bogatych domów, dokumenty historyczne, jak również rzeźby i obrazy. Część eksponatów mieści się w sali, do której wchodzi się przez XVI-wieczny portal otwierający do 1899 r. wejście do dzwonnicy nie istniejącego już dzisiaj koziańskiego kościółka.
Izba, to poza ekspozycją, również miejsce spotkań lokalnego Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Kóz, a także organizator lekcji z zakresu edukacji regionalnej dla dzieci i młodzieży, polegających m.in. na prezentacji zbiorów: rzeźb, mebli zbiorów etnograficznych, dokumentów, etc. w celu zapoznania z przeszłością i tradycjami gminy Kozy.
Izba Historyczna im. Adolfa Zubera działa w strukturze Gminnej Biblioteki Publicznej, która powołana została do życia w 1946 r. Służy ona upowszechnianiu i zaspakajaniu potrzeb czytelniczych, rozwijaniu zainteresowań historią i kulturą własnego regionu oraz współdziałaniu w upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury. Zakres jej działania, zgodnie ze statutem, obejmuje:
- edukację kulturalną i upowszechnianie czytelnictwa wśród mieszkańców gminy;
- gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych;
- udostępnianie zbiorów bibliotecznych czytelnikom;
- prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej;
- gromadzenie, opracowywanie, konserwację i przechowywanie eksponatów muzealnych;
- udostępnianie zbiorów muzealnych społeczeństwu przez stałą ekspozycję, jak również urządzanie wystaw i wernisaży;
- współdziałanie z innymi bibliotekami, muzeami i instytucjami kultury;
- obsługę czytelniczą osób niepełnosprawnych i chorych.
Na koniec warto dodać, iż biblioteka posiada pokaźną fototekę, składającą się ze zdjęć wykonanych przez Adolfa Zubera w latach 60. XX w., które stanowią dzisiaj najobszerniejsze źródło ikonograficzne dziejów Kóz. Ważną informacją jest również fakt, iż rok 2011 został ogłoszony przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Kóz rokiem obchodów setnej rocznicy urodzin Adolfa Zubera, których zwieńczeniem była wystawa poświęcona osobie Adolfa Zubera prezentowana w izbie historycznej.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Historia Izby Historycznej rozpoczęła się w latach 60. XX w., kiedy to z inicjatywy jej patrona – Adolfa Zubera – do życia powołane zostało koło historyczne. Postawiło ono sobie za swój cel stworzenie ekspozycji etnograficznej, ukazującej kulturę, sposób życia i tradycje społeczności lokalnego. Jego członkowie z wielkim zapałem gromadzili przeróżne przedmioty, z których później powstała obecna ekspozycja. Izba Historyczna otworzyła swój podwoje dla zwiedzających w listopadzie 1992 r., co było jednym z przejawów szczególnego rozkwitu działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w tym okresie. Otwarcie izby stało się możliwe dzięki przeniesieniu siedziby MBP do nowego, większego lokalu przy ulicy Bielskiej, który został zaadaptowany w latach 80. do pełnienia funkcji bibliotecznych.
Źródło: peuk.fiiz.pl