Kaplica zamkowa w Koszęcinie
392/60 z 12.03.1960
Opis
Stanowiąca część kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie kaplica zamkowa (określana również mianem kościoła) zbudowana jest na planie prostokąta z absydą od strony północnej. Posiada sklepienia kolebkowe z lunetami, a w absydzie i w części prezbiterialnej sklepienia hemisferyczne. Ściany rozczłonkowane są filarami. Chór muzyczny wsparty został na trzech arkadach filarowych. Okna są półkoliste i ostrosłupowe. Kaplicę nakrywa dach siodłowy. Do świątyni, od strony wschodniej przylega wieża – do 1956 r. kwadratowa, trójkondygnacyjna, z baniastym hełmem.
W podziemiach kaplicy zamkowej znajdują się prochy wielu właścicieli Koszęcina od sławetnego rodu Rauthenów, poprzez kilka pokoleń Sobków i wielu innych rodów, których grzebano w podziemiach nawy głównej. W części prezbiterialnej znajdują się do dnia dzisiejszego grobowce z metalowymi trumnami trzech pokoleń znaczącego rodu Hohenlohe-Ingelfingen, których personalia wykuto na metalowych epitafiach. Zachowały się również księgi metrykalne kościoła spisywane od stuleci przez kilkudziesięciu znanych z imienia i nazwiska kapelanów zamkowych.
Dzisiaj, wyremontowana i odnowiona kaplica, nosząca wezwanie Matki Boskiej Wniebowziętej i śś. Męczenników Dionizego i Witalisa, stanowi piękne miejsce kompleksu pałacowo-parkowego, który stanowi siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Znajduje się w niej Kameralna Sala Koncertowa, w której odbywają się kameralne koncerty.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Kompleks pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzi kaplica zamkowa, istnieje na terenie Koszęcina prawdopodobnie od XIII w., z którego to pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowości. Wówczas stanowił prawdopodobnie siedzibę właścicieli Koszęcina. Ten drewniany zamek spłonął jednak pod koniec XVI w. W 1609 r. budowę obecnego, murowanego pałacu rozpoczął Andrzej Kochcicki, dokończył ją natomiast już Filip von Rauthen. W 1609 r. razem z pałacem powstała również – jako jego część – kaplica zamkowa. Jednak z uwagi na wojnę trzydziestoletnią jej poświecenie miało miejsce dopiero w 1646 r. za panowania na Koszęcinie krewniaka króla Jana III Sobieskiego – Mikołaja Filipa de Rauthena. Kaplicę poświęcono Matce Boskiej Wniebowziętej. Mocą fundacji panów na Koszęcinie kościół od początku swego istnienia do 1908 r. był we władaniu Katolickiej Gminy Parafialnej. Jeżeli chodzi o cały kompleks pałacowy, u schyłku XVII w. majątek przejęła rodzina Sobków. Po 1774 r. władała nim hrabina von Dyhern, by w 1798 r. pałac znów przejęła korona cesarska. Od wiosny 1805 r. do stycznia 1945 r. posiadłość była własnością książęcego rodu Hohenlohe-Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe-Ingelfiingen rozpoczął w 1829 r. przebudowę pałacu w stylu późnoklasycystycznym. W takim kształcie zachował się on do dnia dzisiejszego. Z okresu tego ocalały malowidła ścienne i niektóre elementy wystrojów sal oraz epitafia nagrobne mieszczce się w kaplicy zamkowej. Ostatni właściciel pałacu Karol Gotfried wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.
W 1945 r. kaplica został zbezczeszczona i rozkradziona. Zniszczono wówczas m.in. XVII-wieczne organy i ambonę, które należały do najstarszych tego typu dzieł sztuki sakralnej w ówczesnych Niemczech. Wykradziono także wtedy wszystkie dzieła sztuki i wykuto nawet posadzkę z nawy głównej i z części prezbiterialnej.
Od 1953 r. zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj toczy się całe życie zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe. W zabytkowych wnętrzach mieszczą się także biura Instytucji. Aktywnie wykorzystywana jest także kaplica zamkowa, która została wyremontowana na przełomie XX i XXI w. dzięki dyrektorowi Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, dzięki czemu został jej przywrócony dawny, historyczny wygląd i wymiar.
Źródło: peuk.fiiz.pl