Opis
Gminny Ośrodek Kultury w Koszarawie jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Koszarawa. Prowadzi on wielokierunkową działalność w szczególności w dziedzinie wychowania, edukacji oraz upowszechniania kultury, programowania osiągnięć i dorobku artystycznego, a także odnowy dziedzictwa kulturowego gminy. Jego podstawowym celem jest pozyskiwanie i przygotowywanie społeczności lokalnej do aktywnego uczestnictwa w kulturze i współtworzenie jej wartości oraz upowszechnianie i promocja kultury lokalnej w kraju i za granicą. Najważniejsze zadania GOK obejmują w szczególności:
- edukację kulturalną i wychowanie przez sztukę;
- gromadzenie, dokumentowanie, tworzenie, ochronę i udostępnianie dóbr kultury;
- tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowania wiedzą i sztuką;
- tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego;
- organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych;
- rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych, upowszechnianie wiedzy.
Swoje statutowe zadania ośrodek realizuje w szczególności poprzez organizację imprez artystycznych i rozrywkowych, spotkań, koncertów, wystaw i odczytów, prowadzenie świetlic i klubów, a także kół zainteresowań i kółek plastycznych, prowadzenie działalności wydawniczej oraz nauki języków obcych.
GOK prowadzi działalność kulturalno-oświatową, artystyczną i rekreacyjną, organizuje i rozwija czytelnictwo oraz oświatę pozaszkolną, sprawuje opiekę nad amatorską kulturą ludową gminy w obrębie sołectwa Koszarawy i Koszarawy Bystrej. Dysponuje halą sportową, którą udostępnia dla szkół z terenu gminy Koszarawa, bezpłatnie dzieciom i młodzieży szkolnej w wyznaczonych godzinach oraz odpłatnie zorganizowanym grupom. Gminny Ośrodek Kultury posiada również amfiteatr i salę balową z pełnym zapleczem, co daje możliwość organizacji imprez okolicznościowych. Ponadto oferuje usługi noclegowe dla turystów indywidualnych i grup.
Kluczową działalnością ośrodka jest prowadzenie licznych zajęć, które mają na celu podnoszenie wiedzy i kształtowanie umiejętności oraz umożliwienie realizacji indywidualnych pasji i zainteresowań. Mają one również wydźwięk społeczny, pomagają bowiem budować wzajemne więzy i poczucie integracji ze społecznością lokalną. Wspierają także w dużym stopniu rozwój amatorskiego ruchu artystycznego. Stała oferta instytucji to m.in. kółko plastyczne, ognisko muzyczne i zajęcia fitness, a także warsztaty tematyczne i spotkania organizowane w ramach zajęć świetlicowych. GOK to również regularne spotkania Koła Gospodyń Wiejskich oraz kultywującego tradycje śpiewu i tańca regionalnego zespołu „Jaferki”.
Źródło: peuk.fiiz.pl