Opis
Figura: Duża figura św. Jana Nepomucena stoi na płytce, w lekkim kontrapoście. Szaty kapłana głęboko drapowane i bogato zdobione. W prawej ręce święty trzyma niemal pionowo, krucyfiks i palmę. Palec lewej dłoni trzyma na ustach. Jan nie patrzy na krzyż.
Postument: Figura stoi w arkadowej kapliczce, złożonej z ozdobnej podstawy i równie ozdobnego łamanego daszka wspartego na czterech kolumnach. Boki podstawy zdobione prostokątnymi ramkami z kilkoma profilami. Wzór ma postać prostokątnej płyciny, wewnątrz której wstawiono węższą, prostokątną płytkę. Narożniki podstawy wycięte. Górna płyta podstawy jest nieco wysunięta poza lico podstawy.
Kolumny mają dość złożoną konstrukcję. Mają bazę w formie trzech płytek, z których górna jest mocno podcięta. Narożna i środkowa krawędź każdej kolumny jest prostokątnie wycięta, co sprawia wrażenie, że kolumna składa się z dwóch przenikających się, nieco przesuniętych względem siebie, węższych kolumn. Kolumny zdobione są kanelami. Oryginalne głowice kolumn zdobione z każdej strony trzema gałkami. Nad półokrągłymi arkadami łamany daszek. Łuki arkad i krawędź daszka, zdobione wielokrotnym profilem. Na szczycie dachu masywny kamienny krzyż z fazowanymi belkami zakończonymi ostrosłupowo.
Otoczenie: Kapliczka stoi na wybrukowanym placyku, otoczona metalowym płotkiem. Przed figurą zamontowana tablica z datą współczesnej renowacji (2004). Za kapliczką posadzone ozdobne krzewy.
Źródło: przydrozne.eu